Baja California 2008 všemi směry (4)

z deníku Vládi Šamalíka

5. den – 24. 2. 2008
Po půl šesté ráno vystrkujeme čenichy do čerstvé pobřežní brízy. Jihočeská sekce se noří do bezohledně osvěžujících vln Cortézova moře, ale celkem to jde. Slunce zahání měsíc za pobřežní hřeben.

Měsíc rannímu slunci zdatně sekunduje

Zajíždíme natankovat a pak už skrze pobřežní hvozdy mohutných pachycereusů po prašné cestě míříme na jih. Ranní toaleta dravého opeřence evokuje mexický státní znak, tady ovšem vyměnil opuncii za pachycereus a místo hrátek s hadem si čechrá peří v ranní sluneční lázni.

Peří je potřeba po ránu řádně prohřát

Odbočujeme k pobřeží, načež se vrháme do terénu v Las Animas Camp. Zátoka skýtá ta nejmalebnější panoramata. Hromada ostrovů všech velikostí, ten nejbližší jitří naši fantazii zřetelnými siluetami kaktusových porostů. Zářivě bílý písek je na břehu je posléze vystřídán mangrovovými porosty Rhizophora mangle prosvětlenými modrými lagunami.

Orel nás bedlivě střeží

My však šplháme do prudkých pobřežních srázů a kocháme se sukulentní flórou. Nejviditelnějším zástupcem je rudě otrněný Ferocactus gracilis v. gatesii, doprovázený tu a tam kvetoucí Mammillaria dioica.

Ferocactus gracilis v. gatesii si nemohl vybrat působivější pozadí

Při úpatí svahu nacházíme sporadicky nějakého posmutnělého zástupce echinocereusů, výše se však vyskytují už odkvetlé rozsáhlé trsy Opuntia invicta s impozantními trny, řada je jich však částečně poškozena ohněm.

Opuntia invicta k pohlazení právě nevybízí

Ostatní sukulentní květenu zde zastupují opět zdravím i listím kypící bursery, pedilanthusy a rovněž kvetoucí a listím obalené rozvětvené stonky Fouquieria gatesii, v tomto období netradičně vyhlížející jako slušná, chlorofylem oplývající rostlina.

Fouquieria gatesii tentokrát nevypadá jako kus klacku

Zvolna opouštíme tenhle kouzelný kout. Libor Kunte na hrotitých plodech mangrovů vysvětluje pozoruhodnou rozmnožovací strategii těchto odolných keřů.

Magrovové houštiny Rhizophora mangle

Míjíme písečné pláže, když Luděk konstatuje ztrátu ledvinky s doklady. Doprovázen Pavlem P. a Liborem se vrací jej hledat, zbytek expedice se nadšeně vrhá do mírně prohřátých vlnek zátoky. V písku mušle roztodivných tvarů žárlivě hlídaných spoustou racků. Přiráží člun s rybáři, ale žádné hromady tresek se nekonají. Kluci loví malinké žraloky, možná do akvárií nebo pro vědecké účely, znají i jejich odborná jména.

Kluci rybářský dobře vědí, co loví

Hledači dokladů se vracejí. V terénu je nenalezli, byly však dodatečně objeveny na sedadle našeho Fordu, kde si na nich pohodlně hověl Míra. Je rozhodnuto, že Luděk má dnes narozeniny, a tudíž v nejbližší provozovně platí rundu. Kodrcáme se zpět do Bahia de los Angeles, fotíme ještě rozkvétající Lophocereus schottii, kolosální pachycereusy i výhružně se tvářící Machaerocereus gummosus.

Palcát zn. Machaerocereus gummosus

Stavujeme se v hospůdce na hrachovou polévku, pečené kuře a pivo Sol s limetkou. Po nové silnici uháníme už po tmě na západ, po několika kilometrech odbočujeme do terénu a kempujeme v úplné botanické zahradě. Chvíli povídáme, ale kolem deváté zalézáme do stanů. Hvězdy sice skoro žhnou, ale je docela chladno.

Reflektor měsíčního kotouče se stěží prodírá pachycereusovými houštinami

Táboříme opravdu na pravém místě. Měsíc září přímo oslnivě
a Mléčná dráha dělá čest svému jménu.Baja California 2008 všemi směry, část 1. | 2. | 3.  
 

Text a foto © Vladimír Šamalík, 2009
vladimir.samalik(at)seznam(dot)cz
 

zpět