Kaktusářské jaro 2009 v Opavě I.

Po zimní pauze se zase pomyslně vracím na stránky I. N. s prvním letošním příspěvkem. Po vcelku ošklivém březnu byly duben (hlavně jeho druhá polovina) a první polovina května takřka ideální. Přes den ve skleníku a pařeništi teploty kolem 35°C, v noci – až na pár chladných výjimek – mezi 6 a 12°C. A rostlinám to fakt svědčí. Mezi prvními kaktusy, které na jaře kvetou jsou určitě echinofossulokaktusy. Jeden takový, bez druhového jména,  z naleziště San José del Rio ve státě San Luis Potosí je na první fotce. Rostliny s – pro rod docela charakteristickými – světle růžovými květy s tmavším středovým proužkem jsem fotil první květnovou neděli.

foto © Martin Chalupski

Echinofossulocactus spec., San José del Rio, San Luis Potosí

Mammillaria luethyi byla ještě před několika lety vzácná a vyhledávaná. Dnes se jedná o rostlinky – ne-li běžné, pak alespoň – dostupné. Nic to však nemění na tom, že to jsou kaktusy zajímavé a nejen v době kvetení nádherné. Efektní fialové květy se smetanově zbarveným jícnem vydrží na rostlinách skoro celý týden.

foto © Martin Chalupski

Mammillaria luethyi

Na dalších dvou obrázcích se podíváme na dvě rostliny rodu Thelocactus. Rod uspořádal v roce 1898 Karl Schumann, jméno rodu vychází z rozdělení žeber příčnými zářezy vytvářejícími hrboly podobné bradavkám (z řeckého thele = bradavka).

Thelocactus rinconensis nese druhové pojmenování podle místa původního nálezu, to je vesnice La Rinconada na hranici mexických států Coahuila a Nuevo Leon. Stonek dorůstá šířky až 200 mm, spletí mohutných trnů se z temene prodírají bílé květy s více či méně výrazným růžovým středovým proužkem.

foto © Martin Chalupski

Thelocactus rinconensis

Thelocactus conothelos var. macdowellii na první pohled upoutá až 40 mm širokými červenofialovými květy. Otrnění je tvořeno hustými cca 10 mm dlouhými bílými okrajovými a šedobéžovými až 25 mm dlouhými středovými trny. Jméno druhu vychází z kulovitého tvaru bradavek, varieta je pojmenována na počest J. A. McDowella, sběratele, který jako první poslal tyto rostliny do Evropy.

foto © Martin Chalupski

Thelocactus conothelos v. macdowellii MH 434, El Kelso, Coahuila

Na závěr jsem si nechal jednu rostlinku z jižní části amerického kontinentu.
Rebutia pseudominuscula
je řazena k okruhu kolem R. deminuta. Jde o drobné, nejvýše 50 mm široké rostliny, které ve sbírce – podobně jako další rebucie – přiliž místa nezaberou. Fotografované rostliny pocházejí z více jak 6,5 roků starých výsevů a jejich skupinka si v pohodě vystačí s „šestou“ květináčem. Předpokladem drobného kompaktního růstu je tvrdé pěstování na vlastních kořenech, dost světla a čerstvého vzduchu, zimování pak při teplotách do 10°C.

foto © Martin Chalupski

Rebutia pseudominuscula DJF 423, San Martin, Qbda Escoipe

První letošní příspěvek končí. Hezký začátk léta
a v dalším čísle I. N. zase nashledanou.
 

Text a foto © Martin Chalupski
E-mail: m.chalupski.opava(at)email(dot)cz
 

zpět