MEXIKO 2008 - část 3.

Další cestopisný seriálek z deníku Honzy Šmejkala

19. 10. 2008
Mlha vydržela do rána. Tak rychle snídáme, balíme a vyrážíme směrem na Jalpan. A jako každé ráno doufáme, že počasí už konečně bude lepší. Zatím to vypadá, že nikdy neuvěřím, že v Mexiku je teplo a sucho. Dnes je čtvrtý den, co je relativně chladno (asi tak 15°C) a dost vlhko (asi jsou to nízké mraky, ale nic platno, je to celkem nepříjemné, už čtvrtý den je všechno, hlavně stany, navlhlé), občas i prší (nebo spíš více či méně padá mlha).

Zastavujeme za křižovatkou ve tvaru „Y“ Peňa Miller - Jalpan. Tady konečně vylézá zpoza mraků slunce. Podle Vaškova pokynu se vydáváme cca 50 m zpět a drápeme se na svah nad silnicí. Je tu Ferocactus echidne, Astrophytum ornatum (i kvetoucí rostliny), Mammillaria parkinsonii, Coryphantha erecta, Coryphantha cornifera, Thelocactus leucacanthus var. schmolii a hlavně Strombocactus disciformisminimus“. Rostlin je tu dost, rostou na kolmých plotnách a několik jedinců kvete.

Obr. 1 – Strombocactus disciformis

Možná i díky tomu slunečnému počasí (dneska poprvé!) mám zatím nejlepší pocit z lokality za poslední dny. Jsem naprosto uchvácen, maximálně excitován a nadšen (nebo jinak – „močím petrák“ :-))) ). Všechny tyhle rostliny nacházíme zhruba v úrovni od silnice do poloviny svahu (ty strombáky začínaly trochu později) a protože nejsem velký lezec a taky bych se ještě chtěl podívat dolů pod silnici do vyschlého řečiště, začínám se pomalu sunout dolů. Vláďa, který ovšem vylezl až na vrchol, volá, že tam našel Lophophora diffusa.

Jsem líný se znovu drápat do kopce a navíc zmíněná lofofora má být právě v tom vyschlém řečišti kam směřuji. (Později toho budu litovat, protože tehdy jsem se svou leností připravil o možnost vidět Lophophora diffusa v přírodě.) Na druhé straně silnice ve vyschlém řečišti a jeho okolí hledám nejdřív sám, později s Vaškem, Milanem a Benem lofofory, ale nenašli jsme nic. Jsou tu „jen“ koryfanty (C. erecta, cornifera), jedna Coryphantha cornifera dokonce kvete. Spousta krásných motýlů – ovšem neposedných, nedaří se mi vyfotit ani jednoho.

Přes horský masív, který se zvedá vlastně hned od křižovatky, pokračujeme obstojnou a klikatou silnicí dál. Ve větší nadmořské výšce se objevuje les, místy to vypadá skoro jako u nás, sem tam je tu nějaký vodopádek, sem tam taky propadlá silnice (to je ale značené, kupodivu); pohledy dolů do údolí jsou nádherné, ale svodidla v ostrých zatáčkách chybějí.

Obr. 2 – Neobuxbaumia a Ferocactus glaucescens

Na druhé straně horského masívu navštěvujeme vesničku Huajales. Na druhém konci cesty nad obcí je jakýsi skalní (lávový?) útvar, kde rostou vysoké sloupovité Neobuxbaumia polylopha v kontrastu s nízkými kulovitými Ferocactus glaucescens. Zajímavé moc. Na relativně malém území tu rostou velké sloupovité s velkými kulovitými kaktusy na jednom místě. Skála je černá a její výstupky ostré, myslím, že jde o nějaký zvětrávající masív. V Huajales to vypadá hodně tropicky, u domků tu lidi mají banánovníky, pomerančovníky, oleandry… U protékající řeky na stromech jsou orchideje, u každé sebemenší louže hejna pestrých motýlů. Všechno prohlížíme, zkoušíme nafotit. Pak si dáváme pivo na cestu a jedeme dál.

Jalpan. Na náměstí zkoušíme nejprve hotelovou restauraci, ale ceny se nám zdají vysoké, tak jsme zvolili jinou restauraci na druhé straně náměstí. Protože je tu taky signál GSM, píšu domů a objednávám „bistec al gusto“ – byl bezva.

Když jsme se vrátili k autu, zjistili jsme, že jsme „zavřeli dveře auta tak, že nejdou otevřít“. Tedy ty boční dveře. Bezva – je asi osm večer a my se nemůžeme dostat do auta. Ale: Vašek oslovuje místního policistu a vysvětluje mu náš problém. Policajt mu naznačí, ať jede za ním. My zůstáváme na náměstí a pozorujeme cvrkot a navštěvujeme místní kostel. Mají tu nějaký svátek nebo oslavu nebo co, docela to tu žije, vypadá to, že na náměstí jsou snad všichni obyvatelé města :-). Asi za hodinu se policejní auto a za ním v závěsu naše vrací. Ten policajt sehnal mechanika, takže dveře máme opravené a můžeme vyrazit (jsem fakt překvapen, protože se domnívám, že v Česku by se v neděli po osmé večer, navíc o slavnosti, na nás každý vybodnul – přinejmenším).

Obr. 3 – Kostel v Jalpanu

Jedeme směrem na Rio Verde (tam u benzínky kupujeme pivo a nějaké jídlo) a dál na Las Tablas. Ještě do Santa Rita je cesta jakž-takž, pak už je samá díra, tedy spíš necesta. Za El Sabinito hledáme jezírko Los Peroles, u kterého bychom se rádi utábořili. Vašek tvrdí, že cestu k němu najde i potmě. Je tu za vsí lesík a pak taková pláň sem tam strom, vede tu spousta cest, křižují se a my pořád ne a ne najít tu správnou. Takhle v noci to všechno vypadá stejně, už ani nevíme, kterou cestu jsme kolikrát projeli. Máme dost, takže to nakonec vzdáváme a stavíme stany. Je něco po 3. ráno.

20. 10. 2008
Vstáváme v osm hodin ráno, je moc pěkně – první příležitost k pořádnému vysušení a vyvětrání stanů a spacáků. Ještě před snídaní se vydáváme na krátkou obhlídku okolí. Nacházíme moc pěkné Coryphantha maiz-tablasensis a Milan našel malé rostlinky, o nichž jsem přesvědčen, že jsou to Turbinicarpus lophophoroides. Vašek je ovšem toho názoru, že jde o semenáčky Coryphantha maiz-tablasensis. (Protože přání je otcem myšlenky, já věřím, že jsem viděl svůj první turbiňák v přírodě – a basta ;-)).

Po snídani se jdeme podívat po jezírku – je asi 50 m vzdušnou čarou od našeho nocoviště, vzpomínáme si, že tu cestu, co vede k němu jsme v noci zavrhli kvůli obavě ze zapadnutí do bahna. Nicméně jezírko slibuje koupel po pěti dnech, takže neváháme. Ve vodě je asi 4 až 5 druhů rybek, Milan k nim má podrobnější komentář, já si pamatuji (snad dobře), že ty, co nás okusují, jakmile se na chvíli nehýbeme patří mezi tetrovité. Voda je báječná, příjemně teplá. Po koupeli, oschnutí a definitivním zabalení vyrážíme za Ariocarpus kotschoubeyanus.

Obr. 4 – Jezírko

Od jezírka se tedy jakoby vracíme k Rio Verde, znovu (tentokrát v opačném směru) projíždíme vesnicí/osadou San Francisco, a za ní hledáme v pláni vyschlého bahna Ariocarpus kotschoubeyanus. Pochopitelně nám nekvetou. Ale stejně je to báječný, hledáme, nacházíme.... A taky nalézáme Lophophora koehresii, Coryphantha maiz-tablasensis, Mammillaria centricirrha, Echinocereus sp.

Vašek zpovídá nějakého domorodce. Tak se dovídáme, že sem jezdí často Němci, že je to tedy tady částečně zdecimováno, a že kotschoubeyany jsou ještě pod kopci na druhé straně cesty. (To ovšem řekl těm Němcům taky, takže je otázkou, jestli to tam časem nebude zdecimovaný podobně.) Pro nás je to daleko, už takhle máme velký časový skluz, na hledání nové lokality nemáme čas…

Obr. 5 – Ariocarpus kotschoubeyanus

Prašnou cestou si to valíme k Las Tablas. Tedy valíme, max. rychlost kolem 40 km/h, když Vašek přidá, vzadu to nesnesitelně hází. Nakonec se nad námi slitoval a jede 20-40 km/h, jak cesta dovolí... Las Tablas je pro českého kaktusáře zajímavé nádražím, kde kdysi vystoupil z vlaku A. V. Frič. Jinak je to úplně stejná díra jako spousta jiných tady. V místním obchodě si dáváme pivo a kupujeme vodu, myslím. Při té příležitosti zjišťujeme, že nám nejdou otevřít zadní dveře. Taky dobrý.

Obr. 6 – Lophophora koehresii

Za Las Tablas směrem na Palomas odbočujeme první odbočkou vlevo a jedeme asi kilometr. Vlevo od cesty pláň, za ní kopeček. Na pláni Coryphantha maiz-tablasensis, Echinocereus sp. a údajně Turbinicarpus lophophoroides, na travnatém úpatí nízké, ploché a široké Echinocactus horizonthalonius, na kopci Mammillaria microthele, Astrophytum myriostigma, Neolloydia conoidea (část zdejší populace je údajně bíle kvetoucí), Echinocactus platyacanthus, Opuntia microdasys, Echinocereus procumbens?. Po nafocení rostlin na kopci se vracím na pláň nalézt Turbinicarpus lophophoroides, což se mi za hodnou chvíli nakonec podařilo. Našel jsem jedinou rostlinu, ale o té už Vašek nepochybuje (takže první turbiňák v přírodě dneska je:-)).

Obr. 7 – Echinocatus horizonthalonius

Mexiko 2008 - část 1. | 2.

Honza Šmejkal
E-mail: encephalocarpus(at)seznam(dot)cz
 

zpět