Rod Tillandsia na Floridě

Můj seriál o Pediocactus simpsonii skončil předčasně. Zjistil jsem totiž, že ostatní lokality mám nafocené pouze na diáky a momentálně nemám možnost levného kvalitního skenování. Tak snad časem…

 Miami Beach, Floria

Takže z úplně jiného soudku. Právě jsem se vrátil z Floridy. Mezi nejznámější atrakce Floridy jistě patří národní park Everglades (se svými aligátory), mořské akvárium v Miami, ostrov Key West (kam se dostanete po dálnici US 1 přes ostrovy Keys, kde můžete navštívit dům, kde bydlel spisovatel Hemingway se svými kočkami, a kde se nachází nejjižnější bod Spojených Států) a mnoho dalších míst.

Ráno v Big Cypress National  Preserve

Asi méně známá je rozlehlá rezervace Big Cypress National Preserve, která je ovšem opravdovým rájem pro milovníky přírody. Nalézají se zde bažiny a mokřady a cypřišové lesy s množstvím epifytických rostlin. Ale pozor! Běžnou dřevinou zde je „bald cypress“, což vlastně není pravý cypřiš (rod Cupressus), nýbrž tisovec dvouřadý (Taxodium distichum).

 Lesn tisovců, Big Cypress National  Preserve

Tillandsia balbisiana

Tillandsia fasciculata

Tillandsia fasciculata - detail

Nejhojnější tilandsií je zde asi Tillandsia fasciculata. Na Big Cypress National Preserve ovšem navazuje tzv. Fakahatchee Strand Preserve State Park, označovaný často jako amazonie Severní Ameriky.

Tillandsia fasciculata white flower

Tillandsia fasciculata white flower - detail

Tillandsia flexuosa

Tillandsia paucifolia

Tillandsia pruinosa

Zde se vyskytuje nějakých 44 druhů orchidejí a asi 15 druhů bromélií (z rodů Tillandsia, Catopsis a Guzmania). Také zde přirozeně roste krásná palma královská (Roystonea regia), která je jinak běžně pěstovaná v tropech celého světa.

Roystonea regia

Laelia spec.

 Anolis spec.

 Kobylka

V květnu je zde už příšerné horko a téměř žádní turisté, což má ovšem své výhody, protože jsem během mých toulek touto krásnou přírodou nepotkal vůbec nikoho. Tedy kromě aligátorů.

 Aligátoři

Kinosternon baurii

 Miami Beach, Floria

Text a foto: Zlatko Janeba
E-mail: desert-flora(at)seznam(dot)cz

 

zpět