Baja California 2008 všemi směry (3)

z deníku Vládi Šamalíka

4. den – 23. 2. 2008
Noc byla neklidná. Silné větrné poryvy cloumaly stany a někteří z nás pod silným měsíčním reflektorem sháněli zatoulaná tropika. Vstáváme kolem šesté, vycházející slunce vykresluje nad mořskou hladinou tajuplné siluety ostrovů.

Poušť jsem si já bláhový představoval trochu jinak…

Určitě jsou natřískány endemity, na které však ještě nedosáhneme. Prozatím. Snídáme uprostřed záplavy rozkvetlých bylin pod strání s kapitálními exempláři Pachycormus discolor.

Jihočeská sekce pod Pachycormus discolor

 Při odjezdu trochu komplikace, náš ford je sice silák, ale písek mu nesvědčí, ale po troše námahy, podkládání kol kameny a přítlakem mužstva přece jen vyráží prašnou cestou podél pobřeží.

Ranní rozcvička

Koberce květin pokračují všemi směry, ale už se začínají objevovat nadmíru zajímavé ferokaktusy s červenými trny a žlutými květy, soudíme na Ferocactus acanthodes var. tortulispinus.

Ferocactus acanthodes v. tortulispinus

Opouštíme pobřežní linii a šplháme se do kopců. Zde už nacházíme Mammillaria dioica v plném květu.

Mammillaria dioica se očividně těší

Maruška a Vlastík Lukešovi nás vedou na osvědčenou lokalitu. Je zde nejen hromada zajímavých rostlin, ale také krásné panorama. Především se zde již objevují zelené sloupy Idria columnaris, které se od těchto míst stávají přímo krajinotvorným prvkem.

Idria columnaris, už kapku odkvetlá

Ovšem zajímavých zástupců sukulentních druhů je tady daleko víc – Echinocereus engelmannii, tentokrát už se zcela oživenými temeny, Ferocactus acanthodes subsp. tortulispinus, v tomto případě je zde však více mumií, než živých, Mammillaria dioica, Agave desertii, a poprvé taky Machaerocereus gummosus, kterého jižněji bude za chvíli plno. Občas stráň prozáří i chvějivé plamínky karmínových kvítků tabardilla.

Tabardillo čili Calliandra californica

Popojíždíme po MXC 1 ještě na dvě krásná panoramata. Pachycereus pringlei už nepokrytě dominuje za úspěšného sekundování idrií, objevuje se ve větší míře Lophocereus schottii, doprovázen Opuntia tesajo, Opuntia bigelowii a tu a tam i pryšcem Pedilanthus macrocarpus.

Pryšce můžeme také - Pedilanthus macrocarpus

Už ale příliš neotálíme a dychtivě se spouštíme zpět ke Cortézovu moři do Bahia de los Angeles. Všichni se tváří sice jakoby nic, ale ve vzduchu vibruje napětí. Blížíme se totiž do oblasti bohaté na různé kaktusové špeky v čele s Ferocactus johnstonianus, který obývá velký a poměrně málo prozkoumaný ostrov Isla Angel de la Guarda. Po cestě ještě fotíme legrační malé idrie, ale pak už se před námi rozvíjí velkolepé panoráma majestátního ostrova anděla strážného provázeného menšími satelity.

Dlouho očekávané panorama

Natankujeme, povečeříme a sondujeme terén, kterak dosíci zaslíbených břehů zajisté johnstonianem oplývajících. Servírka nám doporučuje seňora Čokoládu, kterého na druhý pokus objevujeme mezi bídnými chatrčemi, ten nás však odkazuje na Ricarda. Ricardo má silnější loď, ale pramálo chuti si zajet s námi na ostrov, který je národním parkem a vyžaduje se glejt. Zítra je však neděle a průvodní list tudíž v nedohlednu. Vzdáváme se možná trochu příliš lehce prvního vysněného cíle a odevzdaně kempujeme na příhodném místě jižně od Bahia na pobřeží poblíž několika domků u volně ložené velrybí lebky.

Měsíc nad Bahia de los Angeles

Měsíc září přímo oslnivě a Mléčná dráha dělá čest svému jménu.Baja California 2008 všemi směry, část 1. | 2. 
 

Text a foto © Vladimír Šamalík, 2009
vladimir.samalik(at)seznam(dot)cz
 

zpět