Povídání pro začátečníky - trochu o výsevech

Ty jsem slíbil posledně, tak tady to je. Nicméně je to téma, o kterém už bylo popsáno tolik papíru a uloženo tolik mega informací, že nevím, co objevného bych připojil. Tak jen snad, jak seju já. Ale nedá mi to a rozdělím to téma na čtyři části, podle mě různě důležité.

Příprava semen

Tak tu bych asi bral za nejdůležitější. Ono se říká, že když je semeno klíčivé, vyklíčí i na dlani a je na tom mnoho pravdy. Jenže klíčivosti můžeme hodně ublížit právě nevhodnou sklizní, nevhodným uskladněním a nakonec i nevhodnou přípravou před výsevem. Tu se sluší podotknout, že vysévám semena rodů a druhů, které jsou šmahem považovány za snadno pěstitelné, tudíž se ode mne nedovíte nic o úpravách či narušení testy u sklerokaktusů apod.

Pokud se mi tedy zadaří sprášení a rostliny nasadí plody (a nesežerou mi je myši, jako po dva roky notokaktusy a gymna), pak sklízím plody při zimní manipulaci s rostlinami. Na sáček píšu nejen jméno a sběrovku, ale i číslo výsevu, ze kterého rostlina vzešla a nebo původ rostliny zakoupené či vyškemrané. A ty pytlíky pak dám na suché a relativně chladné místečko, kde „dondó“. A to je asi přesný výraz. Protože příroda má u každýho plodu naplánovaný, co s ním a jakým způsobem se ta semínka do půdy dostanou.

Já miluji plody od dozrání suché, kde netřeba než rozdrolit v dlani a přesypáním ze čtvrtky na čvrtku oddělit zrno od plev. Tuto techniku včetně ostatních krásně popisuje pan Jelínek kdesi v časopise Kaktusy. Hůře je s plody, kterým bylo určeno stát se nejdříve potravou a teprve po průchodu trávicím traktem se dostat do země i s prvotní dávkou hnojiva. Ty jsou velké, dužnaté, lepkavé a vůbec se z nich nic nesype. Nějak se mi nezdá ten proces s praním v hadříku či punčoše, a protože jsem člověk líný, vytvořil jsem si vlastní náhradní techniku. Prostě ten plod vykuchám pinzetou, obsah vytlačím do kelímku s roztokem hypermanganu a nechám den stát. Pak přecedím a nevzhledný tfujtajblový gel se semeny nožem natřu na noviny. Ono to vyschne a chová se to, jak rozdrolený plod rebutie - takže paráda. No a podle mě důležitá věc, semena neprodávám, takže je čistím až než začínám vysévat. Takže celou dobu jsou v chladnu, suchu a tmě. Nevím proč, ale skladovat semena v teple se mi nějak nezdá.

Vlastní výsev


Tu je možností, nádob, materiálů a technik tolik, co kaktusářů, a všechny skoro vzaly původ v páně Fleischerově metodě sterilních výsevů. Pokud máte sterilní substrát, převařenou vodu, čistá semena a nějaké to jemnější mořidlo, není o čem psát, výsev se podaří. Ale důležitější je, kam dát udělané výsevy a jak s nimi potom. Nicméně, nejdříve,, jak seju já. Rád a hodně, to především. Nemaja kultivátoru seju ve skleníku a tady je první zrada - oni totiž k tomu kaktousci nepotřebujou ani moc světla, ani moc tepla. Drtivá většina rodů, které pěstuji, klíčí při teplotách kolem 20°velmi spolehlivě, některé si dají líbit i víc, no jsou i takové, které musím set v zimě, jinak by na ně bylo moc teplo (chilské rody například). Slunce ale výsevy nechtějí vůbec, takže pod papír a hlídat, spálit se to dá za pár minut.

Substrát - jsem líný a tudíž neochotný pařit, vařit a já nevímco ještě. Seju tedy do sterilního od povahy - perlit, či zeolit. O tom jsem už psal, chce to jen jednu věc - nesmí to vyschnout. Jak mají vyklíčené rostlinky dost vlhka, rostou v tom jak z praku a kořeny neskutečné. Tak dlouho jsem obdivoval kořeny Chvastkových semenáčů ze zeolitu, až jsem ho zkusil a teď už seju do něj všechno, je to neskutečný, co v tom ty kytky dělaj. Ale nezapomenout zalejt a pohnojit.

No a výsevní nádobí je jasné - podle množství semen velikost krabičky a celek do páně Pavlíčkova výsevního kastlíku. Na dno naleju vodu s hnojivem a jede to. Semena mořím Orthocidem a do vody dávám Kristalon.

Od vyklíčení po otevření

Podle mě nejdůležitější perioda pro výsledek celé práce. Ono totiž vlhko může sice pomoci, ale povyklíčení ho snáší jen málokterá kytka. Takže se snažím kontrolou výsevů chytit ten moment, kdy už je skoro všechno vyklíčené a ty pupínky začínají nabírat tvar. Pak krabičku otevřu a už nezavírám. Pokud nezapomenu zalít, rostou kytíci jak z vody a scípou minimálně. Tady je třeba trochu s vodou ubrat, jestliže výsev provádím téměř na vodní hladinu, pak otevřené výsevy udržuju vlhké a třeba zalívám každý den, mně to neva, ale hlavně neusušit. Pořád ještě bez sluníčka, jen ty noviny už jsou pryč, abych na to všechno viděl.

Pokud se v průběhu klíčení objeví jakási plíseň, tu opět hřeším proti všem pravidlům a výsev otevřu a doufám, že po otevření se vše spraví. Dokličování jsem nezkoušel a pokud, s nevalnými výsledky. Problém nastane, že aby plíseň zmizela, musí výsev vyschnout. A pokud vyschne, přestanou kaktousky růst a pohnout s nimi potom je obrovská dřina a s velkými ztrátami. Takže radši bez těch plísní, mohu - li poradit. Ošetření fungicidem je jasné, jen vědět, kterým, takže užívám Previcur, ten by neměl ublížit ničemu kromě těch plísní.

Od otevření po přepíchání

To je nejhezčí část této činnosti, neb denní kontrola jest o radosti, zálivka - je-li prováděna podmokem tedy relativně nenáročná a kytičky rostou a rostou. Tu bych vypíchl velikou výhodu zeolitu proti perlitu. Pokud je semen větší množství, vysévám do misek bez požnosti namáčení - neměl bych je pak do čeho dát. Jenže jak je otevřu, zálivku praktikuji rosením, což jest pracné. Pokud však kytičky maličko narostou, zalévám ty v zeolitu normální malou konvičkou s kropáčkem, aniž bych konal hloubkovou orbu v lehoučkém perlitu. Což je věc k nezaplacení, pokud těch misek máte vedle sebe kolem stovky…

No a pomaličku se kaktousky zvykají na větší světlo, ubírá se stínování a pomalu, či rychle se dostavuje silná panika - neboť někdo to všechno bude muset přepikýrovat a někam napikýrované dát, což je téma napříště…

Tak hodně radosti a zdaru s výsevy VAŠÍ metodou.

Povídání pro začátečníky - o sázení
Povídání pro začátečníky, podle abecedy 1 | 2 | 3 | 4

Pavel Urbánek
Jeřmanice
 

zpět