Půvab zimních květů

Obr. č. 1 - Pachyphytum oviferum

Letošní zima byla zase dlouhá až běda, a naše sukulenty ji musely nějak přetrpět, stejně jako my. Jenomže ony to rostliny umějí vždycky s notnou dávkou šarmu a noblesy, a v tomto ohledu se nijak neliší mexické od těch afrických. Nejenom že se nějak vyrovnají s chronickým nedostatkem světla, ale ještě nám ty ponuré a krátké dny zpříjemňují docela pravidelně nádhernými květy. Jako třeba mexické Pachyphytum oviferum z úvodního snímku. Jakoby nestačilo, že už tak připomíná svým vzhledem výrobek z umělé hmoty, a do toho ještě ty nádherné květy. Přizdobily se jimi letos dokonce i rostliny, které jsme zmlazovali, a neměly tudíž dole ani kořínek.

 

Obr. č. 2 - Echeveria globulosa

Jejich pokrevní příbuzenstvo z rodu Echeveria také mívá uprostřed naší zimy „své dny“. Echeveria globulosa je co se květů týče každoroční sázkou na jistotu. Protože květních stvolů mívá vždy více, a zároveň neustále pilně odnožuje, bývá na ni uprostřed zimy náramná podívaná.

Obr. č. 3 - Echeveria pulidonis

Podobně zářivé květy má také Echeveria pulidonis, jen v čistě žlutém provedení.

Obr. č. 4 - Echeveria globulosa „XXL“

Ta krasavice na obrázku je také Echeveria globulosa, jen v trochu větším provedení. Trochu jinak zbarvená rostlina je zasazena v misce o průměru 12 cm, a dostala se k nám kdysi z holandských pěstíren. Proto jí říkáme „Globulosa NL“, nebo taky „XXL“, a píše se o ní dokonce už i v ryze odborné literatuře (John Pilbeam - The genus Echeveria).

Obr. č. 5 a 6 - Trichodiadema densum

Důkazem že zima už mele z posledního jsou pokaždé květy jihoafrické Trichodiadema densum. I v rámci druhu existují poměrně výrazné rozdíly ve tvarech a zbarvení květů, kterých bývá vždy hojnost.

Obr. č. 7 a 8 - Staré rostliny Trichodiadema densum

Naše staré a trochu již tvarované rostliny Trichodiadema densum mají květy zase trošičku jiné než ty na předchozích snímcích, a předpokládám, že to bude díky jejich odlišnému přírodnímu původu. Přinutit je však k otevření květů je u všech bez rozdílu často nadlidský úkol, který bez pomoci sluníčka sami nemáme šanci zvládnout. Té v hranaté misce už je přes dvacet let!

Obr. 9 a 10 - Rozdíly ve stavbě a zbarvení květů u Trichodiadema densum
 

Dva pohledy zblízka nejlépe ukazují zmíněné rozdíly ve stavbě i zbarvení květů stejného druhu. Jakmile se nám naskytne podobný obraz přímo před očima, zima už to mívá takřka sečtené.

Obr. č. 11 - Crassula cv. Springtime

Oficiálně to ovšem potvrzuje svými nádhernými květy Crassula cv. Springtime, která má naše oblíbené a dlouho očekávané roční období přímo ve svém názvu.

Hezké jaro z Vysočiny!
Ivana a Jiří Jandovi

Foto © Ivana a Jiří Jandovi
Text a  fotografie:
Ivana a Jiří Jandovi
Pávov u Jihlavy
www.sukulenty.estranky.cz
E-mail: 
madagaskar(at)ji(dot)cz
 

zpět