Který kaktus je ze všech nejvzácnější?

fejetonek Pavla Urbánka

O víkendu se u mne stavil jeden můj příbuzný a poprvé navštívil i můj fóliovník s kaktusy. Jako absolutní laik se ptal, k čemu slouží sbírka, na co semena, proč je tam to či ono. A pak mi položil otázku v titulku: „Který kaktus je ze všech nejvzácnější?“

Poněkud mi zatrnulo, neb jsem kajícně přiznal, že po téměř 40 letech s kaktusy neznám jakoukoli, natožpak správnou odpověď. I začal mně pomáhat analogií s poštovními známkami a modrým Mauritiem, nicméně rozumné a kloudné odpovědi se nedočkal. Ale donutil mě, abych si tuto otázku položil sám a hle, opravdu nevím, který kaktus je slovy Forresta Gumpa nejvíc nejvzácnější. I začal jsem přemítat:

 1. Samozřejmě ten, který je ve sbírkách nejmíň k vidění
  Inu, to asi nebude moc pravda, protože to bychom tu měli dlouhou řadu kandidátů z velmi „oblíbených“ rodů Echinopsis, Acanthocalycium, Lobivia, Mammillaria, o kupici cereusovitých či opunciovitých rostlin ani nemluvě. Zato ariokarpusy a turbinikarpusy by byly odkázány do potupné rubriky s nápisem „jetel“

 2. Ten, který je vzácný v divoké přírodě, či dokonce už tam není
  To už vypadá rozumně. Jenže těžko říci, kterým ta čest patří, kandidátů při dnešním hospodářském rozvoji rodných zemí našich miláčků denně přibývá.

 3. Ten, který stojí nejvíc peněz
  No tak to už je úplná pitomost, to by byl nejvzácnější asi ten Ferocactus steinesii, co jsem nedávno i s cenovkou viděl u Pavla Heřtuse v Pískové Lhotě. Pozor, kytka nádherná, veliká a tu cenu jsem viděl jen rozmazaně.

 4. Ty co se nejhůř pěstují
  Zase špatně. U mě by to zřejmě byla celá dlouhá řada rodů a druhů, které z jakýchsi důvodů odmítají tolerovat mou kulturu, zato, pokud jsem měl možnost vidět fotky třeba ze sbírky př. Naxery (jen příklad, jsou vás šikulů jistě celé stovky), tak v podstatě vzácných kaktusů není, všechno to roste úplně v pohodě a samo.

A pak jsem na to patrně přišel. Ono je u nás spousta kytek všech rodů a druhů, ale jsou u nás taky velké, zdravé, dobře narostlé rostliny? Jsou, ale je jich minimum. V tomto kontextu by asi vedly ty cereusy a opuncie, které jsou snad výsadou botanických zahrad. No jistě, pak taky mamilárie a zelené echinocereusy – kdo by to tady držel, víš, co to zabere místa.

A mnohé další – pár let tomu zpět jsem na burze koupil za 60 Kč!!!! Acanthocalycium thionanthum, které má 20 cm výšku a 15 cm průměr. A týž rok jsem popravil Notocactus ottonis var. vencluianus, kterému jsem na IN napsal nekrolog.

Těch rostlin jsou mraky, jenže nejsou moc k vidění. Krásně narostlou, dobře vytrněnou a kvetoucí rostlinu, dobře pojmenovanou, natožpak s nějakým tím identifikovaným původem a nota bene pokud pochází ze sbírek některého z velkých postav našeho koníčka, tu bych já za sebe beze sporu za velmi vzácnou považoval.

A mám klid na duši, odpověď je na světě. Souhlasíte se mnou???

Pavel Urbánek
Jeřmanice
 

zpět