MEXIKO 2008 - část 2.

Další cestopisný seriálek z deníku Honzy Šmejkala

17. 10. - Ráno je mokré. Rychlá snídaně (rohlík se sýrem, pivo, tequila), krmíme nějakého zvědavého pejska, co se na nás přišel podívat, rychle balíme mokré stany a jedeme do Barranca de Tolantongo. Cesta tam je kus po asfaltu, pak klasická klikatá mexická praška, která ale po dešti je spíš bahnitá. Zastavujeme kus za polovinou kopce směrem dolů na boční cestě, co jde zhruba po vrstevnici. Jdeme kousek po ní. Pohled na množství cefalocereusů je úchvatný, jen lituju toho počasí. Tady by byly úžasné fotky. Takhle jsou vrcholy kopců nad údolím v mracích, my v mlze, která se sráží na objektivech, všechno mokré. A kaktusů tu roste velké množství a mají se k světu – nacházíme dokonce jakousi drobnou mamilári (Mammillaria prolifera?) ve vidlici větví stromu jako epifyt.

Obr. 1 – mamilárie ve stromě

Vedle Cephalocereus senilis je tu Ferocactus glaucescens, Mammillaria centricirrha, Agave lenta, v dálce můžeme vidět trsy Mammillaria geminispina a velké Echinocactus platyacanthus. Rostliny si vlhkost užívají, vypadají nesmírně spokojeně; kvetou tu také jakési liány a keře. Můžeme pozorovat tilandsie, hechtie, jatrofy, semenáčky cefalocereusů. Krása, ale ty fotky nebudou pěkné, světlo je špatné a ty kapky na objektivech kvalitě snímků asi taky nepřidají.

Obr. 2 – Cefalocereus v mlze

Vyjíždíme strmou bahnitou cestou, v zatáčce se nějaký mexický silničář s buldozerem snaží vylepšit cestu a upravovat povrch patrně, ale pro nás je výsledek takový, že v tom rozježděném bahnu se nemůžeme do zatáčky v kopci vyhrabat. Vašek však zachoval optimismus a rozvahu a na počtvrté překonává už solidně rozježděné bahýnko. To je na potlesk. Za chvíli jsme pak zpátky na asfaltce. Směr Ixmiquilpan, Zimapan.

U Tolantonga ještě zastavujeme na krátké podívání. Nacházíme Echinocactus platyacanthus, Stenocactus sp., Coryphantha radians?, Mammillaria rhodantha, Mammillaria elongata, Echinocereus sp., Neolloydia conoidea, Opuntia microdasys, Ferocactus latispinus. Pořád jsme ještě unešení každou kytkou a fotíme i „běžné“ rostliny, takže se krátká zastávka pěkně protáhne a i když počasí není pořád nic moc, užíváme si to. (Mně osobně dělá dobře, že nám Vašek Jakubec nelaje a taky fotí. Přestože tady byl už mockrát a tyhle druhy musí mít zákonitě nafoceny. Z toho usuzuji, že je to takhle naprosto normální :-) )

Obr. 3 – Z lokality

Rádi bychom jeli na Zimapan prašnými cestami, ale při každém dotazu nás místní posílají přes Ixmiquilpan po asfaltce. Že cesty jsou po deštích rozmočené a naše auto tam neprojede. O tom sice pochybujeme, ale nedaří se nám vhodnou „nehlavní“ cestu najít. Po posledním pokusu to v městečku Orizabita (po krátkém focení) otáčíme a vydáváme se tedy přes Ixmiquilpan po té asfaltce.

V bufetu u silnice v Ixmiquilpanu zastavujeme na kuře. Mají tu „customer-friendly“ systém parkování. U silnice před hospodou je děda s praporkem a ukazuje autům, která přijíždějí, kde je volné místo. A autům, která odjíždějí zas pomáhá vyjet na poměrně frekventovanou čtyřproudovku. Kuře/pollo je bezvadný, k tomu tortily, slasa (jako ostatně tady všude, ale pro mě je to teď vlastně poprvé), cibule, papričky jalapeňos. S těma papričkama to zkouším, pochopitelně, opatrně, a je mi brzy jasný, že tohle mi tedy nepůjde. Zatímco Ben klidně spořádá celý tácek, mě loupe jazyk už to, že se na něj jen dívám ;-) A abych nezapomněl – pivo jsme si k tomu dali :-)))

V Zimapanu děláme krátkou zastávku. Vašek s Benem jdou najít telefon (volat na letiště kvůli zavazadlu), my čekáme před nějakou garáží. Přichází k nám místní somrák a asi se z nás snaží něco vyrazit, ale má smůlu, nerozumíme mu ani slovo, ani gestikulaci. Ale výdrž má obrovskou...

Nad Zimapanem je přehrada, k níž vede cesta úchvatnou krajinou – skály, tunely, strže. Bylo by moc hezké vylézt z auta, porozhlédnout se, případně něco nafotit. To se ale nesmí. Až na samém konci cesty, za posledním tunelem je povolené místo k parkování a výhled na přehradu. Na svahu naproti se pokoušíme spatřit Echinocactus grusonii; nakonec pomocí Víťova dalekohledu nacházíme asi čtyři rostliny. Přijíždí jakási rodinka, díky níž máme první skupinové foto :-)

Obr. 4 –  Skupinové foto

A už jsme ve státě Queretaro a směřujeme k Vista Hermosa. Za obcí vlevo je hřbitov, u hřbitova lokalita Ariocarpus kotschoubeyanus v. elephantidens. Nacházíme desítky rostlin, po tom, co vidíme první, se ty další už hledají snadněji. Jen musíme konstatovat – „nekvetou nám“. Procházíme lokalitou, není příliš velká. Neštěstí pro rostliny je, že je obecně známá a snadno přístupná. Ariáky jsou odkvetlé několik dní (týden?), přesto nacházíme dvě rostliny s poupaty. Z dalších kaktusů je tu Mammillaria elongata (v. echinaria?) - obíráme je o plůdky, Thelocactus leucacanthus, Neolloydia conoidea.

Už se ale šeří, tak odjíždíme na nocoviště (dál směrem na Vizarron, odbočka vpravo na „Rancho Nuevo Sombrerete“) – další lokalitu Ariocarpus kotschoubeyanus v. elephantidens; je to taková pískovna nebo co, u prašné cesty. Stavíme stany a Vašek s Benem odjíždějí chytat signál, aby si Ben mohl zavolat na letiště a zjistit, jestli už tam má batoh. Nakonec volal až ze Zimapanu. Asi za půl hodiny po tom, co odjeli se na nás přijeli podívat místní. Dva pickupy plné chlapů. Všelijak jim vysvětlujeme, co jsme zač. Možná nás mají za blázny, ale uklidnili se natolik, že odjíždějí a my pak už máme od nich pokoj. Vypili jsme láhev becherovky a šli jsme spát.

18.10. - Vašek s Benem se vracejí ve dvě ráno – bez batohu. Skutečně ráno po snídani vyrážíme fotit. Počasí opět nevalné, je zataženo, ale alespoň neprší. Ani na téhle lokalitě ovšem ariáky nekvetou. Doprovodná kaktusová vegetace stejná jako u hřbitova, navíc je tu Echinocactus platyacanthus. Viťa našel ještě nějakou mamilárii a ferokaktus.

Protože nás zlobí zámek bočních dveří auta, rozhodujeme se, že Vašek s Benem zkusí, jestli by to někdo ve Vista Hermosa neopravil. My ostatní se necháváme vysadit u hřbitova a vyrážíme na protilehlý kopec – lokalitu Thelocactus hastifer a Stenocactus, prý multicostatus. Stenokaktusy, které jsme tu našli, nám ale jako „multicostatus“ nepřipadají, určitě se jedná o něco jiného. Procházíme celým kopečkem poměrně pečlivě, máme dost času; na silnici je odtud vidět moc dobře a kluci se dlouho nevrací. Z vrcholku kopce fotím městečko. A až na druhé straně pod vrcholem nacházím Thelocactus hastifer. Dále vidíme Stenocactus sp., Neolloydia conoidea, Echinocactus platyacanthus, Mammillaria elongata, Ferocactus sp.(victoriensis?), Marshalocereus thornberi, několik druhů Coryphantha (clavata, radians?), několik druhů Echinocereus.

Obr. 5 – Thelocactus hastifer

Pak se vracíme ke hřbitovu a nacházím alespoň jeden „elephantidens“ s poupětem ze včerejška. Už je rozkvetlý – fotíme. V kopci nad hřbitovem pak nacházíme i kvetoucí Thelocactus leucacanthus. Víťa, který přišel z druhé strany, ze skály jakoby od Vista Hermosa viděl v těch kamenech nějakou mamilárii. Takže vyrážím do skal :-) Taky už se konečně alespoň částečně protrhaly mraky. Ve skále rostou Stenocactus sp., Echinocereus sp., stejný Ferocactus jako jsme viděli na druhé straně silnice, Mammillaria elongata, nějaké ty koryfanty a Echinocactus plytyacanthus, Opuntia microdasys, Opuntia imbricata a asi 2 – 3 další druhy. A Mammillaria compressa. Pěkné trsy.

Je 16:30, Vašek s Benem ještě pořád nikde. Tak si dávám ještě kolečko kolem hřbitova (tady na žádné ariáky nenarážím), píšu zápis do deníku a čekám.

Obr. 6 – Ariocarpus kotschoubeyanus elephantidens

Nakonec jsme se dočkali, pochopitelně. Dveře jsou opravené, nastupujeme, vracíme se do V.H. dát mechnikovi zaslouženou becherovku a odjíždíme do Vizarrónu. Tam Ben telefonuje do Ixmiquilpanu kvůli batohu, já s Vítkem a Milanem se stavujeme na tacos (moje první „echt“ mexické jídlo) – já jsem spokojen, tohle tedy můžu :-) Procházka městem, fotky.

První kloudnou odbočkou za městem sjíždíme ze silnice a hledáme nocležiště. Ještě za šera stavíme stany. Přijeli se podívat nějací dva mladíci. Naznačují, že se tady v noci střílejí „animales“. Nebo nechtějí, abychom my stříleli „animales“. Tohle nevíme přesně. My rozhodně nic střílet nebudem, tak doufáme, že nikdo jiný taky ne. A taky, že pokud sem v noci opravdu jezdí někdo něco střílet, že to nebudeme my, koho trefí.

Vašek s Benem odjíždějí pro batoh do Ixmiquilpanu a my se pomalu chystáme zalehnout. Předtím ještě přijíždí patrně majitel pozemku – cedulka ho moc neuklidnila, ani naše „mañana Jalpan“. Ale nenadělá nic, tak odjíždí a my jdeme spát s tím, že je uklidněn nebo alespoň smířen s osudem. Tedy my jsme si mysleli, že nenadělá nic. Asi v 11 hodin se vrací s policajtem, ten nás budí (resp. vzbudil Milana a ten pak mě) a my rozespalí zase vykládáme, že jsme exoti z ČR, co sem přijeli fotit kytky. Cedulka na policistu zapůsobila (je to mladý kluk, vypadá celkem jako pohodář), něco farmáři vykládá a zdá se, že to ho konečně uklidňuje. Ještě si nechá potvrdit, že zítra ráno skutečně vypadnem a pak oba odjíždějí. Vašek s Benem a s batohem (!!!) přijíždějí někdy v noci. Je mlha, nebýt GPS, prý by nás nenašli.

Mexiko 2008 - část 1.

 

Honza Šmejkal
E-mail: encephalocarpus(at)seznam(dot)cz
 

zpět