Ve sbírce Libora Kunteho - květen 2009

Myslím si, že květnová žeň je stejně požehnaná jako červnová nadílka květů, jen s tím rozdílem, že je první v pořadí a o to víc ceněná a sledovaná. Já se každoročně těším na některá překvapení. Letos takovým překvapením bude bezesporu Echinocereus fendleri var. albiflorus – kdysi před 10 lety jsem pod tímto označením zakoupil semena u firmy Koehres a jak to vypadá, květy by se mohly letos objevit.

Tak jako se těším na každoroční překvapení, jsem vděčný za sadu stálic. To jsou rostliny s příběhem, jakési legendy, na jejichž květy se těším po každé zimě, o to víc po letošní, která byla skoro nekonečná… Z echinocereusů, které v této době mimořádně bohatě kvetou, mám krom jiných dvě milé rostliny, které vám chci představit.

Echinocereus triglochidiatus SB 300

První z nich je Echinocereus se sběrovým označením SB 300. Nebylo by na něm nic zvláštního, protože tahle položka je jednou z nejběžněji nabízených v katalozích všech firem, ale u mě to byla úplně první sběrová položka, kterou jsem kdysi vysel! Na tu dobu mám totiž překrásné vzpomínky s plánováním první cesty za kaktusy… Tenhle kaktus mi připomíná pravidelná setkávání s Jardou Šnicerem v Praze, konzultace o lokalitách s Honzou Říhou a Pavlem Pavlíčkem, i naši úžasnou první cestu po Mexiku spolu s Milanem Zacharem.

Kaktus je sice Američan, ale u mě evokuje jakýsi hlubší zájem o kaktusy a o cesty za nimi na jejich naleziště. Ve sbírce mi kvete už mnoho let. Vysel jsem jej na vysokoškolské koleji k pramalé radosti mých dvou ušlechtilých spolubydlících, kterým výsevní aparát připadal poněkud jednoúčelové a pro ně málo využitelné zařízení. Psal se leden 1991…

Echinocereus huitcholensis (?)

Druhá rostlina je živoucí legendou z toho důvodu, že jsem ji „ukradl“ z kompostu zahradnictví technické správy města Brna, kam nás k panu Kundeliusovi vzal jako nadšené kaktusáře vedoucí zahradnického provozu Agro Brno Tuřany v Heršpicích pan Ing. Emil Kostka.

V Brně jsem vykonával 6 týdnů prázdninové praxe a v té době jsem stihnul oběhnout velkou řadu sbírek brněnských kaktusářů. Tehdy se psal rok 1985… Z neznámého důvodu jsem se však nestihl ani tehdy, ani nyní, podívat do sbírky k našemu exprezidentovi Společnosti, k Pepovi Odehnalovi. Přes četná pozvání mu to slibuji již pěkně dlouho, ale teď vím, že se mi to letos musí vydařit. Tím jej na svou návštěvu předem upozorňuji a zároveň si tím ověřuji, do jaké míry podrobně sleduje naše internetové noviny...

No a jak je to se jménem této rostliny? Podle indicií z polorozpadlé, vybledlé jmenovky zapíchnuté v zatvrdlé půdě hliněného květináče jsem usoudil, že by se mohlo jednat o Echinocereus huitcholensis. Není-li tomu tak, ozvěte se!

Libor Kunte
 

Text a foto: Libor Kunte
E-mail: kuntelibor(at)seznam(dot)cz

 

(C)

zpět