Hertricocereus beneckei

O tomto druhu kaktusu není mnoho informací. První informace se kterou jsem se před lety setkal je pochopitelně Kut Backeberck -Kaktenlexikon U nás jsem se v té době setkal s povídáním v knize O kaktusech od pana Jelínka.zde se uvádí cituji doslova: „nejlépe roste roubovaný na špalíčku jusberta, stačí ale nevhodná zálivka, aby se za krátký čas zbortil v hromádku slizké hmoty…

Toto bylo v roce 1972. Od té doby se hodně změnilo, ale tento druh jako by nikdo neznal Jednou či dvakrát se o něm zmínil pan Klikar v časopise Kaktusy a to je asi vše. Ono je sice pravda, že doroste 2 i více metrů výšky, alespoň u mě, v přírodě možná ne, protože tím že vytváří kořeny nahodile po celé délce výhonů napovídá, že je vlastně poléhavý a vzhůru se vzpínají jen překrásně bíle ojínělé vrcholy. Musí to být krásná podívaná.

Tento druh opravdu není běžný v našich sbírkách, což potvrzují četné dotazy na mláďata od návštěvníků. Když mě výhon tohoto druhu dorostl ke stropu a začal se různě deformovat o polykarbonát a hrozilo, že se provrtá ven, jsem se rozhodl, že výhon našpalíčkuji. Některé části měly ji kořeny. Jak se ukázalo, zakoření i 5 cm špalíček a do podzimu udělá výhon třeba jen 8 – 10 cm dlouhý, který je schopen i vykvést.

S pěstováním nemám problémy. Chce dost vody během vegetace a i na podzim by měl být napitý. To proto, že v našich podmínkách vykvétá koncem listopadu, ale hlavně v druhé polovině prosince smetanově zabarvenými květy, které se ani pořádně nerozevřou. Pokud není dostatečně napitý, většinou poupata opadají.

Zimuji při teplotě 10 - 12 stupňů Celsia. Je to opravdu pěkný druh, jehož bíle ojínělé sloupky se dají i v menších sbírkách udržet v patřičné velikosti. Je zajímavý právě svým specifickým bílým ojíněním a i když nevykvete je trvalou ozdobou i menší sbírky, kde se dá udržet v patřičné velikosti. Jeho nevšední vzhled si tu trochu péče jistě zaslouží.
 

Text a foto J. Pavlík
V Brně dne 25. 1. 2009
 

zpět