Baja California 2008 všemi směry (2)

z deníku Vládi Šamalíka

3. den – 22. 2. 2008
Ráno oblačno, 14°C, občas prosvitne slunko. Snídáme, balíme, pak průzkum okolních svahů. Jsou zde spousty Ferocactus acanthodes v bledě zlatém provedení, pár jedinců kvete.

Ferocactus acanthodes všech velikostí ve výstavním provedení

Jejich semenáčky mají typické červené juvenilní otrnění. Mammillaria dioica opět s poupaty, někdy pootevřenými, žluté trsy Echinocereus engelmannii, keříky zelené Opuntia tesajo a zlaté Opuntia bigelowii, sem tam také Agave desertii.

Opuntia tesajo se už chystá kvést

Objevuje se ale také Pachycereus pringlei, jehož majestátní siluety nás budou nadále provázet po značnou část naší výpravy. Zvedáme kotvy.

Echinocereus engelmannii s ranní svatozáří

V Crucejo La Trinidad vojenská posádka a další kontrola, bereme benzín. Pokračujeme do San Felipe, kde krátce nakupujeme potraviny. Cestou na jih se dostáváme do oblasti písečných přesypů, které však k našemu nadšení hýří barvami právě rozkvetlých bylin.

Koberce písečných verben rodu Abronia

Máme zkrátka mimořádné štěstí vidět jen pár týdnů v roce rozkvetlou poušť. V kobercích fialových písečných verben bíle září nějaké liliovité cibuloviny, k tomu žluté a bílé ostrůvky dalších zástupců rozjásané pouštní květeny.

Tyto květy pouště rostou v takřka čistém křemičitém písku

V oblasti letiště se obracíme na pobřežní prašnou silnici, plné výmolů, kde postupujeme poměrně pomalu.

Cesta na jih

Po poledni zastavujeme u pláže a poprvé se vrháme do příboje Cortézova moře. Docela to jde, žádná ledárna na to, že je konec února. V sezóně se tu ve velkém konzumují mořské plody, svědčí o tom rozsáhlé hromady mušlí.

Tapeta „Shell“

Pokračujeme podél pobřeží na jih, kopce vpravo vypadají velice nehostinně, ovšem přímo na pobřežním plató se příroda předvádí tak, že kolem půl čtvrté odpoledne zastavujeme a kocháme se barevnými kontrasty. Verbeny zde ve fialovém spektru nahradil vlčí bob, ale naši pozornost pochopitelně upoutává především sukulentní část rostlinné říše. Omamně zde voní Pachycormus discolor, v klesajícím slunci prosvítají kmínky Bursera sp. i Jatropha sp.

Jatropha sp. - jak jen takovouhle krasavici vypěstovat u nás …

Vedle již zmíněné Mammillaria dioica a několika cylindropuncií se hlásí i Lophocereus schottii.

Temena Mammillaria dioica svědčí o velké chuti do života

Šťavnatě zeleně obalené větve Fouqueria splendens a lány fialových vlčích bobů Lupinus succulentus se střídají se žlutě kvetoucími keříky Encelia farinosa.

Žlutá tykadla vystrkuje Encelia farinosa nad svou zelenou základnu

Kempujeme uprostřed vší té nádhery na úpatí žulovými balvany pokryté stráně pásu pobřežních pahorků. Oheň ze suchých větví pachykormusů prosycených silicemi vydává silnou vůni kadidla. Zpíváme při kytaře, záře dorůstajícího měsíce zalévá ztichlou krajinu. V noci se opět zvedá silný vítr.

Baja California 2008 všemi směry, část 1.
 

Text a foto © Vladimír Šamalík, 2009
vladimir.samalik(at)seznam(dot)cz
 

zpět