Povídání pro začátečníky - o sázení

Tak, jaro nám začíná a někteří ještě šturmují s přesazováním sbírkových rostlin a předhánějí agrotechnické lhůty s hrnkováním přebytků. Slíbil jsem, že dnes vám povím něco o tom, jak to při sázení dělám já a do čeho lze sázet. Myslím tím ono různé nádobí – o substrátech jsem psal minule.

Jako spíše již délesloužící kaktusář pamatuji už sázení opravdu do kdečeho. Když jsem začínal, většina rostlin se sázela do klasických květináčů z pálené hlíny. Tedy ty jednotlivé. Plastové květníky téměř nebyly a pokud, tak ne pro normálního smrtelníka k sehnání. I byli jsme v Jiříkově vidění nad čtyř a šestihrannými květníky z NDR specielně pro kaktusy určenými. Také se sázelo do plechovek od konzerv, odkud se šikovnou manipulací dalo vyvléknout to rozpárané víčko a celek se pak namočil do nějaké barvy, aby věc vyhlížela esteticky. Též bedničky z různých materiálů od eternitu (př. Jelínek) přes dřevěné až po plechové (i dnes skoro všichni..). Všimněte si, že to nádobí nijak nehodnotím…

Tedy – když do něčeho sadím kaktus, musím vědět proč do tohoto a co od toho budu žádat. Pak už je to jednoduché. Sbírkové rostliny sázím až po velikost 10 x 10 do čtyřhranných květníků, protože přeci jen nějak mám dojem, že ušetřím místo. Každou kytku chci mít sazenou zvlášť, manipulace, focení, přenášení, stěhování, prostě se mi to zdá s výhodou.

Větší rostliny sázím do misek dodávaných firmou Pöppelmann (pardon, asi skrytá veřejná reklama, ale fakt to vyrábí on), používám průměry od 17 cm a sleduji tím dvě hlediska: ta kytka má kolem sebe prostor a vynikne, což se u větších sluší, a za druhé, ony mi umožňují sázet kytky do mělké vrstvy substrátu, čili nikdy nebudou dlouho přemokřené a rychle vyschnou. Navíc kořeny velmi rychle prokoření celý objem misky a maximálně využívají zálivky. Poslední výhoda je v tom, že miska svou plochou vytváří dostatek místa a přesazování z důvodu „vylejzání z květináče“ nepadá moc v úvahu. Čili, jde o to, aby kytkám bylo dobře, snadno se s nimi manipulovalo a dobře u toho vypadaly. Ovšem – živě si dovedu představit velký skleník s mírně zdviženým prostředním parapetem, kde ve volné půdě budou růst velké cereusy a po obvodě dejme tomu trsy zelených echinocereusů a nějaké ty trsovité mamilárky – no…

Důležitá je příprava rostlin před sázením. Sázím–li maličké, tu je moje pracoviště – veranda u domu – plná přepravek s rostlinkami vytahanými ze sadbovačů, misek, jen jim promnutím očistím kořeny od zbytku substrátu. Příliš dlouhé kořeny odříznu a kladu na přepravku jednu vedle druhé. Ony krásně oschnou, ranky na kořenech se zatáhnou a může se sázet. Pokorně přiznávám, že hřeším proti pravidlu nezalévat po sázení, tedy u těch mrněk v 4 a 5 květníčkách. Po zasazení hned dávám kaktusky do namáčecí misky s přídavkem hnojiva a fungicidu, aby se pěkně nacucaly, napíšu jmenovky a hned jdou kytičky na stanoviště.

U sbírkových větších rostlin si počínám jinak a tu je mi silně nápomocný můj substrát. Míchám totiž relativně velmi hrubý a sypký, takže když vyklepnu rostlinu z květináče, neznám pohled na zplstnatělé „zkamenělé“ kořenové baly. Stačí trochu bal stisknout a celý se ve vteřince rozsype. Pak jen vyšťourám zbytky z kořenového krčku, neboť se bláhově domnívám, že kaktus do čerstvé ňamky zapustí o nějaký kořínek navíc. Též hřeším proti pravidlu o zakracování kořenů. Nechávám tak, když kořeny čistím, vše, co nezdravé a mrtvé odpadne samo a zbytek tam zřejmě býti chce.

Tyhle rostliny ale po přesazení nezaliju. Ono je to taky proto, že opět na rozdíl od kvanta literatury – já přesazuji sbírku v zimě, v době vegetačního klidu. Je spousta času si kytky „pochovat“, pomazlit a pochválit či napomenout a jak začne růstové počasí, vše potřebné je připraveno a eventuelní ranky se v naprosto suchém substrátu snad ani nemají možnost nějak rozšířit.

Také proto, že je více času, mám možnost kontrolovat čitelnost a úplnost údajů na jmenovkách. Na tomhle nešetřím ani časem, ani jmenovkami, protože těch nešťastníků, kteří o jmenovku časem přišli, je ve sbírkách víc než dost a já je nechci. Takže stále přepisuji, nahrazuji nečitelné či zlomené a pokud možno doplňuji z paměti či výsevních deníků chybějící údaje. Ale je to práce nekonečná a už vprostřed jara vidím spoustu takových, které to v zimě zase budou potřebovat.

Technika sázení jest vlastní každému a opět každý tu svou chválí a nedá na ni dopustit. Oč jde v zásadě – hlavně se musí vědět, že ke kaktusům substrát sypeme a ne pěchujeme. Zvolíme květník a doprostřed přidržíme – my praváci – levou rukou kytku tak, aby kořeny volně splývaly ke dnu. Na dno trochu drenáže – u větších květníků – poslední dobou používám tu část rašeliny, která mi zůstala při setí na sítě a musel bych ji vyhodit. No a čímsi, buď rukou či lžící hamounicí dosýpám substrát tak asi něco pod okraj. Substrát trochu sklepnu poťukáním květináče o stůl, čímž se substrát krásně sesype do všech mezírek, no a ten zbylý prostor po okraj květníku vyplním hrubým pískem či štěrkem. Naivně se domnívám, že to kytkám dělá dobře. V reálu hlavně při vrchní zálivce vlastně vytvářím rezervoár vody a pak, ty kytky opravdu líp vypadaj. No a to je všechno. A příště si dáme ty výsevy.

Povídání pro začátečníky, podle abecedy 1 | 2 | 3

Pavel Urbánek
Jeřmanice

Zdroj foto: Obrázek vypůjčen z webu http://www.cactus-art.biz

 

zpět