Zajímavá forma Turbinicarpus schmiedeckianus

Asi před třiceti lety jsem získal dva semenáčky Turbinicarpus schmiedeckianus. Rostlinky postupně narostly, kvetly a dávaly semínka. Ty jsem pilně vyséval a semenáčky rozdával.

Až asi před osmi lety se ve výsevu objevily zajímavé beztrnné exempláře. Ty jsem si ponechal, abych dál jejich vývoj sledoval. Je zajímavé, že ostatní rostlinky za stejného výsevu dávno kvetou, ale tyto beztrnné ne. Bylo by dobré sledovat, jestli se dá tato beztrnná forma množit generativně, tak jak je tomu třeba u mamilárií, gruzoňáků apod.

 

Je pravdou, že se za léta, co se kaktusy pěstují, vyskytlo požehnané množství forem beztrných, monstrozních, kristátních, bezchlorofylových, godzily a.j. Většina z nich je výsledkem velkovýsevů s následným roubováním a já nevím ještě čeho. Mě se nejvíce zamlouvá teorie tzv. „Černobylu“. Vždyť to co udělal „Černobyl“ s mamilárií bokasánou, to jsem měl možnost vidět v Maďarsku, kde měl jeden pěstitel tento druh v tolika formách, že se nedalo ani poznat, že se jedná o zmíněnou mamilárii.

Pozn. redakce: Jsou to skutečně zajímavé formy. Až by se snad dalo říci, že se na té podobě podepsal tatík Obregonia. Tak velmi to tvar i poskládání bradavek připomíná. Jenže – jestli ostatní semenáčky ze stejného plodu jsou normální, pak tato teorie nepadá v úvahu. -pp-

Text a foto Jiří Pavlík
 

zpět