Kamarádi a Žofie

Autor: Miroslav Naxera

Vykradli jsme pro vás - tentokráte ze stránky Mirka Naxery, co je nejen kaktusářem par excellence, ale jak lze na jeho stránce www.horizonthalonius.eu čísti, je to i výtečný povídkář! Alespoň mně jsou jeho povídky moc milé...

Ivan si popis moc zjednodušil. „Podívej se na ní, je nádherná jako asteriásek“. Nakonec měl pravdu. Hezká jako kulatý asterias to jo, ale byla štíhlá. A co bylo kulaté na tom štíhleti? Všechno, kromě zad. Ty byly rovné, jako vyleštěný žulový dekl na hrobu. Tvářičky, ramena, kolena, kotníky, lokty, rty, všechno kulaté, že kdyby jí tělíčko nějakou tajemnou silou povolilo, rozkutálelo by se po zemi jako obrovské ložisko jenž prasklo přetížením stroje, nebo rozhozené koule v biliáru.

Ale přece jen měla něco z kaktusů. Když si ode mne na schůzi kupovala semena, hleděly na mne tmavé kulaté oči a já v nich viděl dvě Frailei chiguitany. Tak to je zase popis můj, ze kterého asi nikdo moudrý nebude, popis nové členky našeho spolku kaktusářů. Konečně opačná mladá krev. Zůstaňme tedy raději s Ivanem a jeho krásným asteriáskem.


 

S Ivanem jsme vstoupili do spolku kaktusářů jako dobří kamarádi. On čerstvý student vysoké, já čerstvě vyučen a věčně čerstvé bylo i naše přátelství požehnané spolkovou prací a zájmem o kaktusy. Ivan byl knihomol. Co o kaktusech přečetl, zůstalo v jeho paměti jako schod vytesaný do skály.

A co jsem přečetl já? To byl jen ptačí trus na větvi pod hnízdem, jenž neustále splachoval déšť do země a hnojil hostitelský strom. Nebylo dáno mé paměti. Ivan byl hvězdou klubu. Každého opravil, každému poradil. A po jeho schodišti, jenž ve skále tesal schod po schodu, tlačil se dav kaktusářských vazalů.

„Jméno toho kaktusu mě vypadlo z paměti“ Slýchali jsme často z úst přednášejících. „Ivan tady není? Ivane co je to?“ A Ivan správně a pohotově odpověděl…

A kdo chce číst dál, ať si klikne
na www.horizonthalonius.eu
 

Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek(zavinac)chrudim(tecka)cz
 

zpět