MEXIKO 2008 - část 1.

Další cestopisný seriálek z deníku Honzy Šmejkala


...už 25 let se zabývám kaktusy. Po tom, co jsem si postavil skleník a navštívil řadu sbírek, kde jsem mohl pozorovat rostliny v kultuře, zatoužil jsem vidět svoje oblíbené rostliny v přírodě... a najednou jsem seděl v Chrudimi u Pavlíčků a se šesti podobně motivovanými kaktusáři domlouval podrobnosti cesty...

Deník cesty 13. 10 – 7. 11. 2008
(Cesta měla původně za cíl objet všechny lokality ariokarpusů a - vzhledem k podzimnímu termínu cesty - vidět a nafotit je kvetoucí. Proč expedici ale nenazývám „Cesta za kvetoucími ariokarpusy“ se teprve ukáže:-) )

Účastníci:
Václav Jakubec (Luštěnice)
Karel „Ben“ Beneš (Opava)
Milan Baráth (Kralupy nad Vltavou)
Vít Zavadil (Buštěhrad)
Vladimír Šaroun (Řevnice)
Kazimierz Dobroczyński (Źary, Polsko)
a já - Honza Šmejkal (Malé Přílepy)

Autor Honza Šmejkal

13. 10. - 15. 10.
Měli jsme smůlu s odletem z Prahy, opozdil se a nestihli jsme tak v Paříži návazné letadlo do Mexika. Dostali jsme letenku na příští den a hotel (u letiště, takže přes 20km do centra). Druhý den ráno jsme byli na letišti brzy, prošli jsme opět prohlídkou osobní a osobního zavazadla, dočkali se přistavení letadla, nastoupili, letadlo začalo rozjíždět a mi se zdálo, že ten rozjezd nějak dlouho trvá. Ale protože jsem toho ještě moc nenalítal, a runwaye pěkně kolem nás ubíhaly, říkal jsem si (a nebyl jsem sám), že nás patrně vezou na nějakou vzdálenější startovací dráhu, ono to pařížské letiště je rozlehlé....

Pozorovali jsme z okýnek letištní cvrkot, vozíčky zásobovací, zavazadlové, posunovací, hasicí, Concord, co tam je vystavený...... Za chvíli ale bylo jasné, že ty hasicí vozy se sjíždějí k našemu letadlu. Ti co měli okýnka na patřičném místě informovali ostatní, že nám stříkají na kola. Letušky byly v klidu, tak my taky, co nám ostatně zbývalo.

Najednou letušky ztratily úsměvy, rozpohybovaly se a začaly nás směrovat k nouzovým východům. To jsem klid ztratil taky, ale už nebyl čas zpanikařit, protože skluzavky z východů byly připravené a letušky nás na ně hnaly, co mohly. (Můžu říct, že je to docela sešup.) Dole byl maník co nás odchytával a pak další, co nás hnali od letadla.
Pod letadlem v oblasti podvozku byla vrstva hasící pěny. (Soused pilot tvrdí, že nemuselo jít, a prý pravděpodobně ani nešlo, o defekt na podvozku. Prostě když už je letadlo rozjeté a zjistí se nějaká závada, pro kterou je nutné zastavit, ty kola to většinou neunesou a dojde k jejich nadměrnému přehřátí – čili to chlazení kol je jen sekundární důsledek rychlého zabrzdění při rozjezdu.)

Chvíli jsme tak postávali stranou od hlavních runwayí, kam nás odvlekli, pak pro nás dojeli letištní autobusy, odvezli nás zpátky na terminál a asi za hodinu nám řekli, že tedy dneska se do Mexika rozhodně nepoletí, dali nám sendviče a něco k pití, přeložili nám letenky na následují den a poslali nás do stejného hotelu jako den předešlý.

Následující den jsme opět na letišti brzy a po nutných osobních kontrolách s hodinovým zpožděním konečně odlétáme. A pak, po dvanácti hodinách letu jsme konečně v Mexiku.

Píšu SMS domů, procházíme imigrační kontrolou, hledáme zavazadla. Všichni kromě Bena je máme vyložená mimo dopravník. Ben má smůlu, zavazadlo má ještě v Paříži.

Kontrola zavazadel, výměna peněz. Vašek volá do půjčovny aut a za chvíli tam pak s Benem odchází. My ostaní čekáme hlídáme zavadla a dáváme si první pivo v Mexiku. Kluci se za necelou hodinu vrací z půjčovny a za další asi dvě hodiny nám konečně přivážejí auto. Kontola auta, převzetí, zaplacení, majitel půjčovny nás vyvádí z města směrem na Pachucu.

Někde po cestě u benzinky si dáváme hot dog, kupujeme pivo a za Pachucou, jak skončí městská zástavba hledáme nocležiště. Potmě to není žádná radost, nakonec jsme ale něco našli, za svitu čelovek stavíme stany, rychle prohlížíme okolí a Víťa nachází první náš kaktus v přírodě (Stenocactus sp. asi dichroacanthus). Jsme unaveni, jdeme spát – 3 hodiny ráno.

Obr. 1 – okolí stanu

16. 10.
1. nocležiště leží ve státě Hidalgo mezi Lagunilla a Santiago de Anaya (N20°21,646´ W98°59,534´, v. 1957 m). Ráno vyrážíme celí natěšení na prohlídku okolí. Snad je to jen začátečnické zaujetí - fotím jak zběsilý všechno co má trny :-).

Vašek zatím připravuje snídani. Máme první návštěvu, místní se přišli podívat jestli jim nekrademe kukuřici, asi. Patrně to naše procházení po celém okolí kolem jejich políček těžce nesou. Vašek si s nimi, povídá, zdají se být v pohodě, ale stejně nás celou dobu z povzdálí sledují. Za chvíli se taky přijíždějí podívat policajti, nechávají si vysvětlit, co že tam děláme a proč že jsme v Mexiku (já jsem přesvědčen, že je na nás místní zavolali)... Nakonec s upozorněním, že ve městě je bezpečněji, ať se raději držíme tam – což je mimochodem v rozporu s tím, co uvádí každý průvodce po Mexiku: nejvíc se krade ve městech – odjíždějí.

Obr. 2 – první kaktus v přírodě, Stenocactus sp. dichroacanthus?
 

Na naší první „lokalitě“ jsme našli:
Stenocactus sp.
Coryphantha clavata?
Echinocereus sp. (trsy)
Opuntia imbricata, leptocaulis + asi 3 další druhy
Microopuntia sp.
Myrtilocactus cochal
Acacia sp., Lonicera sp., Agave, Tillandsia recurvata

Obr. 3 – Coryphantha clavata?

Počasí nám moc nepřeje, je zataženo a pošmourno. Rychle se tady učíme, že není dobré šlapat na mikroopuncie a otírat se o Opuntia leptocaulis. (Taky jsme ochutnali šťávu z plodů echinocereusu.) Potom, co jsme nafotili co se dalo, jsme sbalili a vyrazili směrem na Millpa Grande. Vašek má informaci, že by snad z druhé strany „Údolí starců“ právě v okolí Millpa Grande bylo možno najít stejnou kaktusovou vegetaci včetně Cephalocereus senilis.

V Santiago de Anaya se dáváme na cestu k Millpa Grande. Za obcí zastavujeme, abychom se podívali po okolí. Na svahu tu nacházíme Astrophytum ornatum a to nás tak navnadilo, že se rozhlížíme dál. Coryphanta octacantha?, Mammillaria geminispina, Mammillaria longimamma, Ferocactus hystrix a Gymnocactus horripilus. Já mám pochopitelně největší radost z toho gymnokaktusu. Jen ty fotky by vypadaly líp, kdyby nám počasí víc přálo…

Obr. 4 – Gymnocactus horripilus

Doprovodná kaktusová vegetace odpovídá, jenže cefalocereusy nenacházíme, a tak se na ně cestou několikrát ptáme místních (tedy Vašek se ptá), ale buď nerozumějí, nechtějí rozumět nebo fakt o těchhle rostlinách nemají ani páru. Vracíme se tedy na hlavní silnici do Santiago de Anaya se zastávkou u nějaké zahrádky, kde roste Cephalocereus senilis, a pak ještě jednou, zdravotní pauza - nacházíme Ferocactus latispinus s pootevřeným poupětem, Coryphantha cornifera, nějaký echinocereus, Myrtilocactus cochal a všudypřítomné opuncie. Nafotíme a jedeme do Ixmiquilpanu.

Obr. 5 - Ixmiquilpan

Tam si v hotelu Palacio Real dáváme bistek, což je nasekané maso podezřelého původu s rýží a papričkami jalapeňos. Není to nic moc, Víťa, který si objednal nepálivou verzi, to dokonce odmítá jíst. Ani dvě piva, co jsme si tam každý dal, celkový dojem příliš nevylepší. Hlavní důvod, proč jsme ale šli zrovna sem je, že se Vašek za ty roky, co sem jezdí, už jakžtakž zná s majitelkou. A rád by s ní ujednal, aby bylo možné nechat sem Benovi poslat zavazadlo, až dorazí do Mexico City. Přesto, že se tedy majitelka chová k Vaškovi jako ke známému, platíme za jídlo nejvyšší cenu v poměru ke kvalitě za celou dobu pobytu. Alespoň, že se domluvili a to zavazadlo Benovi převezme.

Zbývá ještě vyřídit nákup v supermarketu. Potraviny, pivo, lednici (koupili jsme po kratším váhání levnější polystyrenovou, neměli totiž vhodnou z tvrdého plastu – časem se ukáže, že to bylo unáhledné a špatné rozhodnutí) a spoustu dalších základních věcí. Já kupuju nejdražší opalovací krém v životě (navíc jsem rád, že jsem ho sehnal :-) ). Po nákupu se vymotáváme z města směrem na Zimapan. Cestou ještě zastavujeme a fotíme Echinocereus sp., Mammillaria rhodantha, Echinocactus platyacanthus a Coryphantha radians.

Obr. 6 – nocoviště u Tolantonga

Někde u Tolantonga asi v půl sedmé stavíme stany. Na poli, co leží ladem, zdá se. Už delší dobu, protože zarůstá i kaktusovou vegetací. Vedle stanu mám pěkný Ferocactus latispinus. Celou noc střídavě mží a prší.
 

Honza Šmejkal
E-mail: encephalocarpus(at)seznam(dot)cz
 

zpět