Ve sbírce Libora Kunteho - duben 2009

V každé sbírce začíná sezóna! O pozornost se hlásí tu rebucie a aylostery, u jiného zase turbinikarpusy, a v některých sbírkách se pěstitelé radují především z násady prvních květů rodu Stenocactus, či chcete-li Echinofossulocactus.

I v mé sbírce se to ke konci dubna většinou také pěkně rozkvete, ale záležet bude především na průběhu vrtkavého jara, protože my s nevytápěným skleníkem, jsme přeci jen trošku ve vleku přírody…

Echinofossulocactus sp., La Salitrera, San Luis Potosí, Mexico

Dovolil jsme si proto s předstihem napsat dubnové číslo a pochlubit se březnovými obrázky z Mexika!!! To z toho důvodu, že v dubnu pokvetou jistě i u nás, ale zážitek z naleziště je přeci jen úchvatnější.

Jedná se o nejkrásnější stenokaktus, se kterým jsem se na letošní cestě setkal. Nejen svými květy, ale i otrněním patří mezi opravdové skvosty a bez přehánění, některé zvláště skvostné exempláře vyhlížely se svými fialovočervenými květy skoro jako Gymnocactus beguinii.

Echinofossulocactus sp., La Salitrera, San Luis Potosí, Mexico

S přesným určením i takto vyhraněného druhu je trochu potíž. Domníváme se, na základě konzultací s panem Naagelem a Járou Záhorou, že se jedná o Echinofossulocactus ochoteranaus, nebo o okruh rostlin příbuzensky patřící k uvedenému druhu. Faktem však zůstává, že pozorované rostliny nedaleko vesničky La Salitrera v San Luis Potosí jsou opravdu překrásné. Rostly na spásané louce s mírným sklonem, na jejímž pomyslném „vrcholu“ byly obnažené kamenné výchozy tvořící přirozené skalky. Ty byly pro rostliny nejpříznivější, protože zde byl jejich výskyt opravdu velmi hustý.

Nezbývá než si popřát, aby nám první květy ve sbírce udělaly stejnou radost, jako nám květy tohoto kaktusu během naší jarní výpravy po Mexiku.

S pozdravy Libor Kunte
 

Text a foto: Libor Kunte
E-mail: kuntelibor(at)seznam(dot)cz

 

(C)

zpět