Baja California 2008 všemi směry (1)

z deníku Vládi Šamalíka

1. den – 20. 2. 2008
Baja California – přírodní ráj a Eldorádo endemitů rostlinné i živočišné říše. Podobná hesla každému z naší výpravy víří hlavou, když přes Frankfurt n. M. míříme Lufthansou směr Los Angeles. V letadle spánek a četba, zpestřená poléváním červeným vínem a čajem od sousedů. Po dvanácti hodinách přistáváme v LA. Ledově zdvořilá celnice mě podrobně zpovídá a důkladně pitvá futrál s kytarou. Jedeme drze autobusem společnosti Alamo hledat zcela jinou autopůjčovnu, která otrle souhlasí s výjezdem svých vehiklů do Mexika.

Zatím netušíme, jaká nádhera nás na Baja California čeká

Vyzvednutí auta hladké, pak Pavel kupuje iPhone od Applu, současný to hit na poli mobilní komunikace. Zpět na letiště a po čase se již z brány nepravidelně vynořují další členové naší expedice. V celkovém počtu jedenácti cestovatelů opět do autopůjčovny pro druhé přemísťovadlo značky Ford, poté nákup zásob ve Wallmartu. Bez dalšího otálení už za šera míříme na jih, do Mexika vtrháváme v Tijuaně za ostentativního nezájmu jakýchkoliv strážců údajně horké hranice. Projíždíme městem piva Tecate a po chvíli kempujeme vlevo kousek od silnice na makadamové odbočce.

2. den – 21. 2. 2008
Ráno u našich stanů zastavuje pick-up a farmář nám bez nějakého zbytečného vysvětlování podává termosku s horkou kávou, cukrem i kelímky (!). To je tedy mexické přivítání. Balíme se, Pavel Pavlíček vrací termosku dobrodincově paní v blízkém domku a tiskne jí do dlaně ryze český suvenýr - tři doutníky. Po necelé hodince nedočkavě zastavujeme a zkoumáme pahorek vlevo od silnice. Opuncie, echeverie, dudleye, juky.

Dudleya sp.

Za další hodinu kopec vlevo přináší hlavně hezké výhledy. U silnice nabízejí domorodci pytle lákavě vyhlížejících pomerančů, ale po vyslovení ceny naši zkušení mexičtí harcovníci pouze s posměchem velí k pokračování v jízdě.

Je libo pomeranče?

Kolem půl jedenácté jsme v Ensenadě, poněkud zápasíme s bankomaty, ale po vítězných výběrech jdeme hodovat do jídelny typu „sněz co můžeš“, kteroužto zásadu zodpovědně plníme. Po hodině se dobelháme do aut a vzhůru na východ do kopců. Odbočka do Hot Springs je uzavřená a hlídaná strážcem se psem, takže dále do Ojos Negros a El Coyote.

Barva otrnění Ferocactus acanthodes se mění s věkem – jako u lidí …

Tady už kopeček s hromadou zdravím kypících mladších Ferocactus acanthodes. Je pěkně vidět, jak jejich otrnění mění barvu od červené u semenáčků po bledě žluté u dospělých rostlin.

Eschscholzia californica

Mezi nimi zlatě září kvítky Eschscholzia californica, zdá se, že krajina nebude tak vysušená, jak jsme se obávali. Po prašných cestách zpět na hlavní silnici MXC3. Náhle zátarasy a vojáci s kvéry a černými kuklami. Chudáci – v tom horku. Jarý výkřik Libora Kunteho „Buenas tardes, seňores!“ a následný vodopád jeho skvělé španělštiny je však uklidňuje a kontrola probíhá bez problémů. Přesto pro jistotu moc nefotíme.

Echinocereus engelmannii f.cristata

To napravujeme o chvíli později, kde vpravo od silnice už nalézáme velké trsy Echinocereus engelmannii s trny od bělavé do hnědé a s vykukujícími poupaty, dokonce i v kristátním provedení.

Mammillaria dioica

Poprvé se objevuje Mammillaria dioica v zavalité formě, některé rostliny poupaty přímo obalené nebo i kvetoucí, ale začínají také velké exempláře Ferocactus acanthodes s převážně bledě žlutou barvou trnů.

Lokalita Ferocactus acanthodes nad Valle La Trinidad

Ty nás snadno vytáhnou ze sedadel o necelou hodinu později, před Lazaro Cardenas, kde nad Valle La Trinidad z křovinaté vegetace přímo září jejich krátké sloupky ve velkém množství. Doprovází je opět kvetoucí Mammillaria dioica, Echinocereus engelmannii a opuncie s velkými články, vše zřejmě po nedávných zimních deštích docela napito.

Semenáčky Ferocactus acanthodes mají ještě trny sytě červené

Po půl hodině odbočujeme vlevo na teraserii vyhledat vhodné tábořiště, když tu, kde se vzali, tu se vzali, nás bleskově obkličují vojáci, opět vyzbrojení a v kuklách. Libor Kunte se srdnatě vrhá proti jejich začernalým hlavním a chrlí na ně ujišťování, že našimi zbraněmi jsou pouze fotoaparáty a z chemie máme tak maximálně magi nebo aspirin.

Proměnlivá barevnost trnů Ferocactus acanthodes

Velitel velkomyslně souhlasí s naším záměrem zde zakempovat, ovšem důrazně nedoporučuje pokračovat dále po prašné cestě do krajiny. Stavíme stany na tvrdém písku mezi keříky Larrea tridentata pod kaktusy porostlou strání, krásné místo. Kolem se vyskytuje pár druhů cylindropuncií, zítra je prozkoumáme. Oheň, vaření, povídání. V noci silný poryvový vítr, upevňujeme tropika.
 

Text a foto © Vladimír Šamalík, 2009
vladimir.samalik(at)seznam(dot)cz
 

zpět