Jak jsem přesazoval ariokarpusy

Tento rod se dá pěstovat celkem snadno, při dodržení několika zásad. Jednou z nich, a to ta nejdůležitější je zálivka. Zalévat za chladna a hlavně na podzim popř. i v zimě. To jsem jednou vyzkoušel v podstatě nedobrovolně, když mě v únoru zakapala voda do skafarostrusů a ve skleníku bylo cca 8 – 10 °C. Rostliny se napily a vypadaly tak pěkně, že jsem postupně zalil všechny ariokarpusy co mám. Ty to nejenom že přežily, ale daleko lépe v sezoně rostly a kvetly. A naopak je s podivem, že i tak tvrdé rostliny, jako jsou ariokarpusy, jsou schopny i uschnout, respektive kdy překročí mez seschnutí tak kdy už vodu nepřijmou a při zálivce zahnijí.

Hybrida Ariocarpus trigonus x scapharostrus

Že jsou to rostliny dost náročné na přísun vody dokazuje metoda pěstování semenáčů pod zářivkami v trvale vlhkém substrátu, kdy jsme schopni v podstatě za 18 – 20 měsíců vypěstovat kvetoucí koschoubeyany a scapharostrusy. Ty větší druhy kvetou o něco později. Je to pěkný pocit, když si potom takto vypěstované rostlinky sázíte do květináčků a stavíte je na parapet ve skleníku.

Po čase se stane, že i tyto rostliny je nutné postupně jak přirůstají přesazovat do stále větších květináčů. Tak když něco odejde, tak se vlastně radujete, že máte více místa na ty přesázené. Je to radost, ale součastně je to smutné, když Vás i tyto kaktusy po čase vyženou ze skleníku. Ale to je úděl všech pěstitelů. Jak správně vystihl tento problém v jedné gratulaci v kresleném vtipu Láďa Kašpar… vše nejlepší, hodně zdraví a kaktusy ať Ti rostou, ale ne zas moc, protože to bych Tě asi naštval…

Své ariokarpusy pěstuji ve směsi spraše, písku a agroperlitu. Spraš je v podstatě navátina drobných jílovitých částic žlutavé barvy, po rozemnutí vytváří dojem jemné mastnoty. Vykazuje neutrální hodnotu pH. Písek používám Bratčický, který se používá ve stavebnictví. Pro větší rostliny přidávám menší podíl hrubého štěrku. Agroperlit v podstatě přidávám proto, aby substrát byl alespoň trochu odlehčený, protože skleník mám na střeše a nerad bych se propadl do přízemí. A tak zatím co my stárneme, ariokarpusy nám rostou do krásy.
V Brně dne 10. 1. 2009
 

Text a foto Jiří Pavlík
 

zpět