Blossfeldia

Pravokořené rostlinky tohoto rodu jsou kouzelné a opravdu nezabírají mnoho místa ve sbírce. Všechny známé druhy by se vešly do jednoho květináče, dokonce se i samy samovýsevem postarají o potomstvo. Tak se stane, že původně jedna rostlinka v květináči má okolo sebe za nějaký čas několik dalších jedinců. Roubované rostlinky narostou během jednoho či dvou let v kouličku odnoží, které když vykvetou najednou, tak jsou taky pěkné, ale to není ono.

Dle mého názoru každý pěstitel, pokud chce mít pěknou sbírku, tak se snaží, aby jeho rostliny byly co nejvíce podobné těm v přírodě. Mám na mysli rostliny ve sbírkách, nikoliv rostliny určené pro další množení. Zde nám roubovanci svou produkcí semen umožní si právě tyto pravokořenné vypěstovat.

Jednou jsem našel na roubovaném trsu blossfeldií jednu kristátní odnož.Bylo mě líto ji tam nechat. Stejně by zanikla postupným dalším odnožováním.Když jsem nad tím tak přemýšlel, tak jsem neměl zrovna na vybranou. Odnož by se stejně po naroubování proměnila v trs odnoží. Potom mě napadlo, co by to udělalo, kdybych ji narouboval na Strombocactus. Rostla by pomaleji a možná že by to i zabránilo tvorbě odnoží. Tak jsem to tedy zkusil a výsledek je zde. Po čtyřech letech vypadá jak ukazuje obrázek. Je široká asi 1,5 cm. Zasazená je v krabičce od filmu a opravdu mnoho místa nezabírá.

V Brně dne 10. 1. 2009
 

Text a foto Jiří Pavlík
 

zpět