Ariocarpus 2008


Několik pohledů do sbírky Petra Mlčka


Jelikož loňská sezóna kvetení se u mých ariokarpusů protáhla až do doby, kdy jsem je měl již zazimované ve sklepě, fotil jsem některé opozdilce ve sklepě. Měl jsem kvetoucí kytky pod zářivkami a ještě jsem sprašoval. Ariocarpus bravoanus mi takto kvete každoročně. Doufám, že se podaří z asi 10 kvetoucích rostlin tohoto miniaturního ariokarpusu sklidit nějaká semena.

Obr. 1, 2 -   Ariocarpus trigonus x scapharostrus

Tuto rostlinu jsem získal z pozůstalosti pana Churavého z Dolních Studének. Byla označena jako Ariocarpus trigonus a roubovaná na Peireskiopsis. Přerouboval jsem ji na Eriocereus jusbertii a menší odnože na Myrtillocactus geometrizans. Dle tvaru tuberkulí a barvy květu jsem usoudil, že jde o kulturní hybrid s Ariocarpus scapharostrus. Podařilo se mi ji ještě zkřížit s Ariocarpus fissuratus a získat dva zajímavé pravokořenné semenáče. Zatím však nekvetly.

Obr. 3, 4 -   Ariocarpus fissuratus v. intermedius

Tuto rostlinu jsem získal od Tomáše Běhala, který ji původně získal od pana Karla Ryse. Jde o velmi robustní pravokořenou rostlinu. Tuberkule jsou velmi velké a v mládí byly téměř hladké. Domnívám se, že jde o kultrní hybrid s Ariocarpus retusus. Nicméně kvete a roste velmi ochotně.

Obr. 5 -   Ariocarpus fissuratus v. intermedius SB 503

Tuto rostlinu jsem vypěstoval ze semen od Stevena Bracka. Jde o SB 503. Má drobné početné tuberkule, rostlina je pravokořenná.

Obr. 6, 7 -   Ariocarpus fissuratus bravoanus

Tato rostlina je roubovaný semenáč. Mám jich ve sbírce několik a většinou kvetou pozdě a tak je nechávám dokvétat pod zářivkami.

Obr. 8, 9 -   Ariocarpus scapharostrus

Tuto rostlinu jsem získal od pana Pakra z Jeseníku. Byla původně roubovaná. Pan Pakr ale všechny ariokarpusy vždycky seřízl z podložek, zakořenil a pěstoval dále „pravokořenné“.

Zdraví
Petr Mlček
 

Text a foto: Petr Mlček
E-mail: mlcek.p(at)c-box(dot)cz
 

zpět