Recenze nové knihy

Libor Kunte, Václav Zelený
Okrasné rostliny tropů a subtropů

Vydalo nakladatelství Grada Publishing, a.s. v lednu 2009, formát 17x23 cm, pevná vazba, 224 stran, ISBN 978-80-247-1548-3, stovky fotografií jako součást textu, doporučená cena 299 Kč.


V prvním týdnu roku 2009 se na pultech knihkupectví objevila kniha, která je volným pokračováním dva roky staré edice nakl. Grada zvané „Svět rostlin.“ V obecné části najdeme kapitoly o vymezení tropů a subtropů, o rostlinných formacích těchto oblastí a kapitoly se stručnými zásadami pěstování okrasných rostlin. Speciální část je rozčleněna do kapitol: Suchozemské byliny,Vodní byliny, Liány, Cibuloviny a hlíznaté rostliny, Kaktusy a sukulenty, Keře a polokeře, Stromy a Palmy. Knihu uzavírají rejstříky latinských a českých jmen rostlin.

Speciální část soustřeďuje na relativně malé ploše velké množství informací a charakteristiky každého druhu doprovází kvalitní fotografie (často pořízená v místech původního výskytu). Jednotlivé rostliny jsou představeny latinským a českým jménem. Pod nimi je však navíc tabulka s ekvivalenty jmen ve 4 dalších jazycích – angličtině, němčině, francouzštině a španělštině. Autoři se museli vypořádat s problémy s českými jmény, neboť u některých druhů dosud české ekvivalenty neexistovaly a tak museli vytvořit nové. Před souvislým textem o vzhledu a pěstování příslušného druhu či rodu jsou srozumitelné moderní ikony, a to nejen pěstitelské, ale též morfologické. To považuji za dobrou inovaci (v ediční řadě), která potvrzuje výše uvedené konstatování o množství informací na malé ploše.

Velmi náročný byl výběr druhů - už jenom vzhledem k počtu existujícím po celém světě. Autoři si nakonec zvolili jako hlavní cíl představit široké čtenářské obci ty okrasné druhy, s nimiž se mohou při návštěvě více či méně exotických jižních zemí nejčastěji setkat. Na tomto místě nemohu opomenout skutečnost, že knihu připravil žák (Dr. Ing. Libor Kunte) se svým učitelem (Doc. RNDr. Václavem Zeleným, CSc.). Oba jsou nejen velmi zkušení a v ČR již dostatečné známí autoři několika publikací o rostlinách, ale zároveň světa znalí cestovatelé. Proto lze jen uvítat, že knihu obohatili o vlastní zkušenosti z různých tropických a subtropických zemí a čtenářům připravili jednoduché praktické návody k pěstování vybraných druhů. Celá kniha je zároveň „encyklopedicky“ přehledně uspořádaná, proto nemám pochybnosti o tom, že si v ní každý milovník exotických rostlin rychle najde několik svých známých favoritek a zároveň řadu novinek, které ho budou motivovat do dalších let pěstitelského snažení.

Na závěr trochu řečnická otázka: Proč se tato recenze objevuje na webu určeném především pro přátele kaktusů a jiných sukulentů? Mám jen jeden, podle mého soudu však docela pádný argument. V knize je představen pouze malý vzorek kaktusů a sukulentů (celkem 28 položek) avšak i tento skromný výběr skvěle reprezentuje předměty naší společné záliby. A ruku na srdce, dámy a pánové! Ani ten nej… kaktusář časem neodolá a zkusí pěstovat úplně něco jiného.

 

Jan Gratias

 
 

(C)

zpět