Ve sbírce Libora Kunteho - úvod

Vážení a milí,
již několikátý rok se mi dostává cti podílet se na obsahu prestižních kaktusářských novin vydávaných internetovou formou naším milým kaktusářským velmožem Pavlem Pavlíčkem. V závěru roku 2008 mě PP oslovil s přáním, abych své aktivity směrem k novinám rozpohyboval ze stavu jedna ke stavu alespoň šest (když už ne deset), a to nejlépe realizací následujícího záměru. Byl jsem vyzván, abych převzal rubriku Měsíc ve sbírce LK.

Pravdou zůstává, že uveřejnit úspěchy ze sbírky v lednu, únoru a březnu, je poněkud složité. Mnohem lépe bych se mohl prezentovat měsíční probírkou uschlých, shnilých a jinak zničených rostlin, ale to by jistě nebylo motivující, inspirativní a snad ani nijak obdivné. Budu se tedy snažit ukázat tyto první tři měsíce rostliny, které jsem nafotil u mne ve sbírce v minulosti a nebo bych si je moc přál, aby byly u mne ve sbírce v současnosti…

Od konce léta až do této doby kvete stále Huernia procumbens, která není
svým stonkem nijak úchvatně hezká, ale květy to plně vynahrazují
- ostatně jako u řady sukulentních rostlin z čeledi Asclepiadaceae.

Duben snad již bude ve znamení růstu a prvních květů (jinak u Dubnů to roste celý rok!). Čtvrtý měsíc v roce je vždy trošku ošidný, jelikož my „sklepaři“, vynášíme rostliny z jejich zimoviště do skleníku podle průběhu dané sezóny, čímž se dostáváme do určitého skluzu oproti vám, s vytápěnými skleníky, ale dá se říci, že snad každý rok se podařilo kaktusy bez problému do 15. 4. vynést a probudit.

Nyní snad jen pár slov o tom, že jsem se pustil do výsevů a to proto, aby rostliny, které budu za dva až tři měsíce pikýrovat, byly již trošku narostlé a dobře snesly aklimatizaci z výsevního aparátu do skleníku. Nutno přiznat, že toto je nejchoulostivější fáze celého „výsevního rejdění“, přičemž čerstvé semenáčky je především třeba velmi úzkostlivě střežit před silnými slunečními paprsky, na které nejsou zvyklé.

V únorovém díle se podělím s podrobnějším návodem na výsevy
– tak jak to dělám já – někdy s většími jindy s menšími úspěchy…
 

Text a foto: Libor Kunte
E-mail: kuntelibor(at)seznam(dot)cz

 

(C)

zpět