Prosinec 2008 ve sbírce u Pavlíčků

V prosinci u nás ve sbírce nekvete nic, mimo pár gymnokaktusů gonzalezii, které už na těchto stránkách představeny byly. Ale protože jsem dostal výtku, že v minulých novinách oblíbená rubrika „Ve sbírce...“ po tolika letech vydávání těchto novin poprvé chybí, vybral jsem namátkou pár obrázků ze sezóny, nedbaje na to, že je to trochu podvůdek. Prostě to není pohled do prosincového stavu.
 
Foto (C) Pavel Pavlíček

Ferocactus schwarzii

Jako první se podívejte na fotku Ferocactus schwarzii. Tahle kytka je velmi efektní, ve sbírkách oblíbená a na to, že se jedná o ferokaktus je i nepříliš rozměrná. A jak vidno – docela pěkně také kvete. Na ferokaktusy kvete i docela brzo, prý snad už po 5-6 letech, i když ta moje kytka zakvetla poprvé asi až po 12 letech od výsevu.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Aylostera theresae

Aylostera theresae patří k okruhu A. heliosa, je trochu vzácnější, než ostatní ajlostery, ale kvete první ligu. Dnes je už semen dostatek, takže tato kráska je dostupná pro každého.

Foto (C) Pavel Pavlíček

 Pelecyphora aselliformis

Pelecyphora aselliformis je stále hledanou a vzácnou mexickou raritkou. Její vzhled je pozoruhodný, a kvete-li zrovna, platí to dvojnásobně. Svého času, když se budovala dálnice na sever od San Luis Potosí, byla snaha zachránit nějaké rostlinky ze staveniště. Viděl jsem koše těchto kytiček, jak čekají na zasazení v botanické zahradě v Cante. Pak jsem viděl několik set rostlin zasazených, dnes jich ještě možná desetina v záhonu v botanice přežívá. Docela by mne zajímalo, proč je taková úmrtnost rostlin „v zajetí“ v Mexiku – jen o pár desítek kilometrů od původní lokality, když v našich sbírkách s úspěchem přežívá dost importů z  asů, kdy se daly nakoupit třeba v Uhligově zahradnictví.

Foto (C) Pavel Pavlíček

 Pája s babičkou

A poslední obrázek nám představuje Lídu - šéfku firmy Chrudimský kaktusář, ve společnosti venkovní expozice kaktusů a vnučky Pavlínky, která říká něco jako „neotravuj pořád s tím foťákem...“

A tak za měsíc zase nashledanou...

Text a foto: Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek(zavinac)chrudim(tecka)cz
 

zpět