Historie jedné kristáty

Původ této rostliny je velmi prostý. Před mnoha lety jsem navštívil pana Jelínka v Liberci. V této době nebyly rody jako Aztekium, Obregonia, Leuchtenbergia, Ariocarpus apod. tak rozšířené a dostupné, jak je tomu nyní. A tak se není čemu divit, že jsem měl velkou radost, když mě pan Jelínek věnoval malou vícehlavou a hlavně roubovanou obregonii.

Obregonia denegrii - kristáta

Doma jsem ji umístil v předokením skleníčku, kde byla obdivována přáteli i mnou samým.Ve skleníčku jsem měl elektrické vytápění, tak tam rostliny byly celoročně na stejných místech. Jaké bylo moje překvapení, když jsem po několika letech zjistil že jedna z hlaviček, která nebyla z pohledové části vidět, vytvořila krásný hřebínek.

Pochopitelně jsem rostlinu otočil tak aby kristátka byla pěkně vidět. Hřebínek přirůstal a asi za dva roky narostl délky přibližně 12 cm. Toho roku na podzim jsem si při opylování ariáků všiml že hřebínek obregonie je nějaký povadlý. Proč, to jsem brzy zjistil. Stalo se to, co znají milovníci těchto anomálií, že kristáty tvrdších druhů, jako již zmíněná obregonka (ale i astrofyta) se mohou utrhnout tlakem dorůstajícího hřebenu, mohou i prasknout a v případě roubování na vyšší podnože, mohou podnož rozdrtit a pod. Hřebínek se zkrátka utrhl o hranu květináče a byl přirostlý jen horní částí.
Co teď? Roubování na podzim je značně problematické, v této době ještě kultivátory nebyly.

Obregonia denegrii - kristáta

Přesto jsem se rozhodl ulomený hřeben rozroubovat. Jako podnož jsem použil Trichocereus pasacana. Narouboval jsem tehdy dvě části a tu třetí jsem nechal zda pustí kořeny.Výsledek tohoto zásahu byly dvě pěkné roubované kristátky a jedna pravokořenná. Tuto mám dodnes.

Osud roubovaných rostlin byl jiný. Jedna byla ponechána jako sbírková a druhou jsem se pokoušel rozroubovat, protože zájem o ni byl velký. Jaké však bylo moje překvapení když jsem zjistil, že hřeben je v prostoru mezi cévním svazkem dutý, tak se vlastně dal rozlomit na dvě poloviny. Když se už nakonec povedlo rouby v celku uchytit na podnož, tak byly většinou kontaminovány hnilobou a stejně zašly. Výsledkem asi desetiletého snažení bylo vypěstování pouze sedmi pěkných rostlinek, které zmizely do sbírek neznámo kam. Sbírková rostlina, která je na obrázku, dorostla zatím do délky hřebenu 112 cm. Nakonec stejně po přibližně dvaceti letech taky odešla. Snímek této rostliny byl pořízen před dvěma lety, v roce 2006.

Obregonia denegrii - kristáta

Jiří Pavlík
V Brně dne 15. 11. 2008

 

Text a foto: Jiří Pavlík
E-mail:
ctyrlistek.projekce(zavináč)volny(tecka)cz
 

(C)

zpět