Pediocactus simpsonii (2)

Zlatko Janeba

Foto © Zlatko Janeba

Pediocactus simpsonii, směr Monarch Pass, Rocky Mountains

Z dálnice 285 odbočujeme na dálnici 50 a jedeme směrem na Monarch Pass. Monarch Pass leží téměř 3500 m vysoko ve Skalistých horách (Rocky Mountains) ve státu Colorado. Krajina je zde nádherná. Lesy borovic a olší, člověk by tu ani neočekával kaktusy.

Josef podřimuje a já nejedu příliš rychle, abych si mohl vychutnávat okolní přírodu. Náhle zastavuji a hlásím: „Josef, jsou tu ...!!!“ Josef se probouzí a zjišťuje, co se děje. „Viděl jsem za jízdy obrovký simpsoňáky!“ Josefovi se ještě moc nechce, snad ještě trochu nedůvěřuje, ale když vidí první pediáky, rychle ožívá.

Jednalo se o nádhernou populaci Pediocactus simpsonii v borovicovém lese ve výšce kolem 2750 m. A bylo jich tam plno a různé formy (jo, to by se popisovaly variety!). Krásné bílé symetrické koule, jiné s rezavějším otrněním, některé ještě kvetly. Byly to obrovský kytky. Ty nejbělejší z dálky vypadaly jak obří Parodia nivosa, prostě nádhera.

Záběr na lokalitu Pediocactus simpsonii

Našli jsme i jednu velkou a zřejmě docela starou kristátu. Také kapitální kousek. A ač se nám moc nechtělo, nasedli jsme do auta vyrazili dál. Josef už ale spát nechtěl ...

Foto © Zlatko Janeba

Pediocactus simpsonii - kristáta

Pediocactus simpsonii - část 1.
 

 
Text a foto: Zlatko Janeba
E-mail: desert-flora(at)seznam(dot)cz
 
 

(C)

zpět