Pár slůvek o půvabné lokalitě
před El Sacrificio, Coahuila, Mexico

Foto © Pavel Pavlíček

Kopeček před vesnicí El Sacrificio, Coahuila, Mexico

Jedete-li po krásné silnici od Saltilla severním směrem na Monclova (viz mapa), neměli by jste minout tři krásné zastávky, a to lokalitu s kristátními Ariocarpus retusus a Thelocactus rinconensis ssp. palomaensis, druhou lokalitou je místo, o kterém se tady rozepíšu obšírněji a konečně tu třetí u La Muralla, kde rostou červenokvěté Stenocactus multicostatus.

Foto © Pavel Pavlíček

Lophophora williamsii, El Sacrificio, Coahuila

Foto © Pavel Pavlíček

Nyní se tedy zastavíme na místě s církevně znějícím jménem El Sacrificio (mše, oběť ale i zabití). To se nalézá na severním konci pohoří Sierra se la Paila. Docela náhodně jsme ze silnice MEX 57 odbočili na nenápadnou prašku ve snaze proniknout z roviny na kopcovitá úbočí sierry, ale zastavila nás závora při vjezdu do vesnice. U prvního domku jsme zjistili, že průjezd nám může povolit jen Komisário, který je však momentálně mimo. Otočili jsme tedy auto a zaparkovali jsme na patě jednotlivého kopečku před vesnicí.

Foto © Pavel Pavlíček

Lophophora williamsii, El Sacrificio, Coahuila

Foto © Pavel Pavlíček

Jaká byl naše radost, když jsme nalezli lofoforky s půvabnými kvítky, které jsou sytě růžové a množstvím okvětních lístků působí dojmem plnokvětosti.

Foto © Pavel Pavlíček

Epithelantha unguispina, forma se žlutým květem, El Sacrificio, Coahuila

To ale nebylo všechno, vyskytují se zde i prazvláštní epitelanty – E. unguispina. Podle sdělení znalce Jardy Šnicera se jedná o jedno ze tří jemu známých nalezišť unguispin se žlutým květem, což je docela vzácnost, neboť unguispiny kvetou většinou růžově. Další žlutokvěté lze najít u La Paloma.

Foto © Pavel Pavlíček

Coryphantha neglecta, El Sacrificio, Coahuila

Na lokalitě najdeme ovšem i další kaktusy, mimo všudypřítomných Ariocarpus retusus je to i Coryphantha pravděpodobně neglecta.

Foto © Pavel Pavlíček

Coryphantha neglecta , El Sacrificio, Coahuila

A pro ty, kteří se chtějí zastavit, jsou tu k mání i souřadnice. 

Text a foto: Pavel Pavlíček
E-mail:
pavlicek(zavinac)chrudim(tecka)cz
 

(C)

zpět