Pediocactus simpsonii (1)

Zlatko Janeba

Foto © Zlatko Janeba

Pediocactus simpsonii s bělavými květy

Pediocactus simpsonii je nejvíce rozšířený druh kulovitého kaktusu na JZ USA. Jeho výskyt je znám ze států Arizona, Colorado, Idaho, Nevada, Montana, New Mexico, Utah a Wyoming. I já jsem se s tímto pěkným druhem setkal na mnoha místech. Je to kaktus nezaměnitelný (i když občas si jej lidé pletou s Coryphantha vivipara) a přesto velice variabilní.

Foto © Zlatko Janeba

Pediocactus simpsonii s tmavě růžovými květy

Hochstätter rozlišuje mnoho poddruhů, variet a forem, ale s tím se nedá souhlasit (jedinou výjimkou je snad subsp. robustior). Pro mě je to jeden hodně variabilní druh s obrovským areálem výskytu. Je však nutné u rostlin v kultuře uvádět původ (polní čísla, lokality) a vzájemně nekřížit různé populace, protože ani v přírodě se opylovač obvykle nedostane dál než několik kilometrů a tak je genetický materiál jednotlivých populací vlastně izolován.

Foto © Zlatko Janeba

Josef Bušek a naši hostitelé

Chtěl bych čtenářům IN pár rostlin z různých míst ukázat. Dnes začneme ve státě Colorado. Při našem společném výletě s Josefem Buškem po JZ USA v roce 2006 jsme jeli z Los Angeles do Denveru a zpět. Když jsme opouštěli Denver, byli jsme pozváni k jeho známému na chatu poblíž městečka Jefferson ležícího na Hwy 285, jihozápadně od Denveru. Je to velmi krásná oblast v Rocky Mountains.

Foto © Zlatko Janeba

Záběr na lokalitu Pediocactus simpsonii

A zde jsme mohli pozorovat krásné rostliny P. simpsonii v nadmořské výšce kolem 3000 metrů. Rostliny byly poměrně velké, na to jak rostly vysoko. Barva květů varírovala od bílé po téměř červenou. V zimě je zde několik měsíců sníh a ještě v tu dobu (polovina května) byl sníh na mnoha místech.

Foto © Zlatko Janeba

Borovice osinatá (Pinus aristata subsp. aristata)

Roste zde také zajímavá borovice osinatá (Pinus aristata), která je endemitem JZ USA. Zde v Kolorádu se vyskytuje poddruh P. aristata subsp. aristata, která se občas vysazuje i u nás.

Foto © Zlatko Janeba

Detail větve Pinus aristata subsp. aristata

 
Text a foto: Zlatko Janeba
E-mail: desert-flora(at)seznam(dot)cz
 
 

(C)

zpět