Sbírka Roman Pavlica – část 6.

 
Dobrý den Vážený pane Pavlíčku,
posílám Vám i čtenářům pár nových fotografií mého kaktusářského snažení:-). Tentokrát bych Vám rád napsal něco o nových poznatcích z letošních výsevů thajských astrofyt z mé sklizně. Již loni se mi podařilo sklidit pár semínek z krásných hybrid thajských astrofyt a letos v novém skleníku se zadařilo ještě lépe. Podařilo se sprášit téměř vše a úroda a následné výsevy jsou hojné.

Průběžně od jara přes celé letní období, jsem vyséval a rouboval jako o život. Jsem totiž velmi zvědav co ze semínek z TOP rostlin poroste a proto jsem téměř každý večer u televize rouboval na myrtiláky čerstvě klíčené semenáče. Původní obava o úspěšnost srůstu byla zbytečná. Roubování pětidenních semenáčů u televizních novin byla téměř 90%.

Výsevy obsahují hlavně asterias a myriostigmu. Ihned z jara v prvních výsevech se mě začali objevovat nezbarvení jedinci, kteří asi po měsíci zvodnatěli a zmizeli. Proto jsem zkusil roubovat ponejprv tyto a ejhle. Po pár týdnech se z nich vyklubali bezchlorofilové pěkné rostlinky.


 

Dále jsem se zaměřoval na jedince, kteří jako první vystrkovali vatu a vločky s předpokladem že to jsou ty TOP rostlinky. Je pravda, že jejich vzhled po pár týdnech i měsících je pěkný, nicméně nejsou to ti praví semišáci o které mě šlo.


Podrobně jsem tedy zkoumal mateční kytky a ani ty nebyly v tomto věku tak plstnaté jako jsou nyní. Proto pozor na selekci a vyřazování zdánlivě nezajímavých kytek. Rostlinky naroubované již loni se při první letošní zálivce rozhodly z velké části růst více do krásy. Selekci bych tedy doporučoval nejdříve po ukončeném druhém roce života na podnoži. Přikládám foto původní thajské rostliny ze spodního pohledu a foto zmíněných loňských roubovanců.
Zjišťuji že i specializace na jeden rod může být pestrá
s okouzlujícím překvápkem každý den...

Přeji Vám všem mnoho úspěchů a krásný podzim.

S pozdravem
Roman Pavlica

 

Text a foto © Roman Pavlica
GP grafika - Roman Pavlica
reklamní výrobce a dodavatel materiálů
Majdalenky 21a, Brno 638 00
E-mail: superkabuto@seznam.cz
 

(C)

zpět