Výlet do Němec

Kolekce rodu Astrophytum ve sbírce Franze Gottschlicha

Franz Gottschlich

S několika přáteli jsem si udělal výlet do Německa, a tak se mi tam líbilo, že se chci o pár pohledů s našimi čtenáři rozdělit. První obrázky jsem exponoval u Drážďan, u pana Franze Gottschlicha.

Franz Gottschlich

Pan Gottschlich se specializuje na rod Astrophytum. A protože v jeho sbírce jsou staré, originální rostliny z lokalit, je opravdu nad čím diskutovat.

Astrophytum senile, El Amparo

Například tato rostlina představuje populaci nádherných, čistě zelených Astrophytum senile od bývalé železniční stanice El Amparo (Villa Real). V roce 1923 se tu potloukal i A. V. Frič a tady sbírané nudální rostliny s dlouhými ohebnými tmavými trny poslal i do Evropy. Později posloužily jako typ pro nový popis.
 

Friedrich Neudecker

Odtud jsme popojeli do další vesničky poblíž Drážďan, kde má velkou a velmi dobře vedenou sbírku pan Friedrich Neudecker.

Friedrich Neudecker

Rostliny v jeho sbírce vzbuzují značnou úctu i proto, že jejich majitel je odkázán na invalidní vozík. Přesto dokáže svou sbírku skvěle obsloužit. Kaktusy pěstuje více než 40 let a rostliny vesměs vypěstoval z vlastních výsevů.

Echinocactus parryi

Skleník má velmi dobré větrání a žádné stínění. Výsledkem jsou například takto fantasticky vytrněné pravokořenné Echinocactus parryi.

Echinocactus horizonthalonius

Echinocactus horizonthalonius rostou také na svých kořenech.

Geohintonia mexicana

Stejně tak dobře rostou i Geohintonia mexicana, kytičky jako vysoustružené.
 

Hans Daniel

Skleník a venkovní expozice sulkorebucií u Hanse Daniela (vpravo)

Z Drážďan jsme odjeli do Lipska, kde nás už čekal náš průvodce, velmi přátelský pan Hans Daniel se svou usměvavou paní. Po kafíčku s vynikajícím jablkovým koláčem nás zavedli do příjemného a levného hotýlku Papilio (motýl). Ráno jsme zajeli do jeho sbírky, která je umístěna ve velikém, tepelným čerpadlem vytápěném skleníku.

Echinocereus chloranthus subsp. nova

Sbírka je orientována téměř z poloviny na rod Echinocereus. Tak nádherně zapěstované rostliny se opravdu jen tak nevidí. Podívejte se na překrásnou novinku – Echinocereus chloranthus subsp. nova! Vpravo uprostřed je rostlina s juvenilním ochlupením, později pak začnou strkat nádherně bílé trny.

Echinocereus rigidissimus subsp. rubispinus (světle hnědý)

Další zajímavost – Echinocereus rigidissimus subsp. rubispinus – se světlehnědým otrněním a bílými květy. No to snad není možné.

Echinocereus rigidissimus subsp. rubispinus Lau 088

Pro porovnání – Echinocereus rigidissimus subsp. rubispinus Lau 088 tak, jak jsme na něj zvyklí. Tedy s rubínovými trny i rubínově zabarvenými květy.

Thelocactus bicolor - bílý květ

Ve sbírce najdeme i bělokvětý Thelocactus bicolor, všimněte si světlého otrnění. Stejný efekt lze vysledovat třeba na lokalitě Ferocactus latispinus u San Miguel de Allende, kde světlotrné rostliny kvetou žlutě, zatímco červenotrné červeně.

Echinocereus pectinatus

Echinocereus pectinatus – jak to ten člověk dělá? Jedna kytička jak druhá, hustě vytrněné a kompaktní..., a přitom je skleník dost vysoký, rostliny mají ke sklu daleko, dalo by se čekat, že budou mít světelný deficit – ale nemají!

Echinocereus apachensis

Echinocereus apachensis – strká neuvěřitelně dlouhé trny!

Thelocactus icamolensis

Ve sbírce jsou také tři krásné namodralé rostliny s jmenovkou Thelocactus icamolensis. V Haldově popisu je psáno, že tyto červenokvěté rostliny jsou hojné na kopcích v okolí Icamole (Nuevo Leon). Je to nesmysl, všude v okolí Icamole se vyskytují pouze žlutobíle kvetoucí Thelocactus rinconensis. Osobně mám za to, že takto vypadající rostlina je kultivar, nebo rostlina o jejímž nalezišti se neví. Pochází prý ze semen, které distribuoval Charlie Glass

Hans Daniel (vpravo) s Pavlem Pavlíčkem

Užasle jsme pozorovali i misky plné semenáčků Mammillaria theresae. Hans tvrdí, že dosahuje téměř devadesáti procentní klíčivosti u semen tohoto druhu, zatímco zkušenosti říkají, že 10% klíčivosti lze dosáhnout spíše výjimečně. A jak to dělá? Semena máčí ve zkumavce s neředěnou kyselinou sírovou, a to 5 – 10 minut. Pak semena opláchne na sítku pod čistou vodou a po oschnutí okamžitě vysévá. Zkusí to a napíše nám výsledek někdo ze čtenářů?
 

Kristl a Karl-Heinz Ulbrichovi

Manželé Kristl a Karl-Heinz Ulbrichovi

Poslední sbírku v Lipsku vlastní manželé Kristl a Karl-Heinz Ulbrichovi. Opět velmi příjemní lidé, kteří se dělí o místo na zahrádce tak, že kaktusář Karl-Heinz poněkud se sukulentářkou manželkou Kristl na metry prohrává.

Euphorbia bupleurifolia

Euphorbia valida

Ta si totiž každé jaro staví svou expozici a mezi kytičky, které jsou na místě přes zimu si aranžuje i ty, které musí na zimu uklízet. A má tam pěkné vzácnosti – co třeba tato Euphorbia bupleurifolia, nebo Euphorbia valida či velkokvětá Euphorbia millii?

Euphorbia millii

Paní Kristl Ulbrichová pěstuje i vzácné orchideje - tohle je Brassia

Neoporteria ve volné kultuře

V zahrádce je volná kultura – a to se mi líbí. Tak tu bez krytu prospívá i řada druhů rodu Neoporteria – a musím říct, že jsou to moc pěkně vytrnění krasavci.

Neoporteria - vytrněný krasavec

K polednímu jsme se s hostiteli i s jejich výstavní Ferobergia rozloučili. Měla už veliké poupě, škoda že nekvetla. Kvetoucí rostlinu totiž uvidí málokdo ze čtenářů. Pro ty, kteří to nevědí – jedná se o hybrid mezi Ferocactus a Leuchtenbergia.

Karl Heinz se svojí nevídanou x Ferobergia

Text a foto: Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

Související články

Na návštěvě u kaktusářů v Sasku (09/2007)

 
 

(C)

zpět