Srpen 2008 nejen ve sbírce u Pavlíčků

Srpen už je trochu smutnější, jako by signalizoval, že sezóna se chýlí ke konci. Alespoň ve sbírce, kde je přebytek Mexika a echinocereusů je po jarním bouřlivém kvetení poněkud smutno. Květy jsou už jen tak roztroušené po skleníku – tu jeden, tu dva. Jinak je tomu třeba u pěstitelů čilských kytek, neoporterie teď kvetou – však se podívejte jak se daří u Pavlíčků na Rabštejnku (asi 8 km od Chrudimi pěstuje syn Karel své „Chile“).
 
Foto (C) Karel Pavlíček

Na obrázku je nádherná Neoporteria multicolor společně s vnučkou Vendulkou
(foto Karel Pavlíček)

Na dalším obrázku je pokus o vyfocení pyrháče – bohužel beze jména a tedy veden jako Pyrrhocactus spec. Hodně čilanů má velmi tmavá těla a světlé květy, takže se fotí jen velmi obtížně – nemá na to někdo nějaký fígl?

Foto (C) Karel Pavlíček

Pyrrhocactus spec. (foto Karel Pavlíček)

V srpnu jsem si udělal také výlet na Moravu, zastavil jsem se ve sbírce u Zdeňka Podešvy (webmastera těchto novin).

Zdeněk Podešva (vlevo)

Sbírka je uložena v několika menších skleníčcích a foliových pultech, rostlinám ta polovolná kultura nesmírně svědčí – a tak se podívejte na několik záběrů.

Oddělení mamilárek

Oddělení litopsů – to je Zdeňkova velká záliba

Bohatě kvetoucí čilani – Thelocephala reichei

Chilské kytky – to jsou většinou skvosty, i když nekvetou. Co říkáte například tomuto?

Copiapoa echinoides var. dura

Ale to jsem trochu odbočil, a tak aspoň dva obrázky z mé sbírky – první nám představuje kytky, které jsou venku po celou zimu, Escobaria vivipara var. arizonica SB 748.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Escobaria vivipara var. arizonica SB 748

Tyto kaktusy jsou velmi vděčné a nenáročné, snad by se daly pěstovat i bez krytu ve skalce, ale raději to mnoho nedoporučuju, přece jen nemám tak dobré zkušenosti. Pět zim mohou být bez problémů, a ta šestá může být osudná...

Foto (C) Pavel Pavlíček

Echinocereus rigidissimus subsp. rubispinus L 088

Poslední obrázek za zařazuji spíše kvůli tomu, že na jiném místě těchto novin (Výlet do Němec) je fotka nekvetoucích rostli. takto tedy kvetou Echinocereus rigidissimus subsp. rubispinus s tmavým otrněním, tak jak ho každý zná. Ale už jsem si vysel semínka bělokvěté formy a těším se na výsledek.

Za měsíc zase nashledanou...

Text: Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

(C)

zpět