Kaktusářské léto 2008
v Opavě I.


Léto rychle utíká, navíc – jak se mi zdá - pomalu je ve vzduchu cítit blížící se podzim. Pro zářijový příspěvek jsem připravil dvě fotky, ono najít v srpnu ve skleníku něco co kvete a v mém seriálu se ještě neobjevilo je docela problém.

Echinocereus palmeri byl pojmenován na počest svého objevitele, botanika dr. Eduarda Palmera. V rámci rodu se jedná o jeden z nejmenších druhů, stonek dorůstá délky až 80 mm při šířce nejvíce 30 mm. Nevelký stonek přechází v mohutně vyvinutý, řepovitý kořen. Kořen slouží v době sucha jako zásobárna vody, proto mohou rostliny přežít dlouhá období beze srážek (zálivky). Ze zkušenosti mohu doporučit pro pravokořenné rostliny velmi propustný substrát, a po přesazení počkat se zalitím raději několik týdnů. Pro jistější pěstování je lépe rostliny naroubovat, rostlina na snímku je naroubována na M. geometrizans.

Echinocereus palmeri SB 184, Buenaventura, Chihuahua, Mexico

Echinocereus metornii bývá udáván jako samostatný druh i jako varieta k Echinocereus fobeanus. Fotografovaná rostlina pochází ze sběrů Wolfganga Bluma s označením BWO 212. Podobně jako u předchozího druhu i pro E. metornii platí, že květy jak velikostí, tak zejména svojí krásou předčí stonky.

Echinocereus fobeanus v. metornii BWO 212, Sierra Monáda, Coahuila, Mexico

 
 
Hezké prožití závěru léta a při prvním podzimním příspěvku
zase nashledanou.

Text a foto: Martin Chalupski
E-mail: m.chalupski.opava(at)email(dot)cz

 

(C)

zpět