Echinocereus engelmannii
(Parry ex Engelm.) Lem.

Zlatko Janeba


Foto © Zlatko Janeba

Východně od Silver Peak, NV, roste společně se S. polyancistrus

V porovnání s jinými druhy rodu Echinocereus není E. engelmannii ve sbírkách příliš rozšířený. Jelikož má v přírodě obrovský areál výskytu (roste v USA i v Mexiku) a jde o vcelku hojný druh, je považován za běžný a tím i méně atraktivní. (S velikostí areálu výskytu tohoto echinocereusu souvisí i jeho značná variabilita a množství popsaných variet či synonym – taxonomie však není podstatou tohoto příspěvku.)

Foto © Zlatko Janeba

Západně od Aguereberry Point, Death Valley, CA,
roste společně se Sclerocactus polyancistrus

Opak je pravdou! Lze si vybrat z množství různých forem právě to, co se nám líbí, popř. lze i vytvořit krásnou kolekci z tohoto druhu kaktusu, nemluvě o tom, že se jedná vskutku o rostliny velmi nenáročné.

Foto © Zlatko Janeba

U Silver Peak, NV, roste společně se S. nyensis

Co ovšem možná většina pěstitelů neví je fakt, že tento druh je v našich podmínkách naprosto mrazuvzdorný a někdo tvrdí, že i zimovzdorný. To platí především o rostlinách pocházejících ze severní části výskytu tohoto druhu a k tomu ještě z vysokých nadmořských výšek. Příkladem vhodných kandidátů pro venkovní kulturu tak jsou rostliny z určitých míst v Kalifornii, Nevadě či Utahu, kde často rostou i s jinými mrazuvzdornými či zimovzdornými druhy, jako jsou Echinocereus triglochidiatus, Coryphantha (Escobaria) vivipara, různé druhy sklerokaktusů, opuncií a juk.

Foto © Zlatko Janeba

Jižně od Tonopah, NV, roste společně se S. nyensis

Některé z těchto forem Vám chci přiblížit na několika obrázcích. Za povšimnutí stojí především super otrnění těchto jedinců, stejně jako jejich obrovské a nádherné květy. Je to opravdu hezký doplněk pro nevytápěné skleníky či dobře drenážované skalky. A jak je vidět z přiložených obrázků, na extrémních stanovištích tento druh netvoří obrovské trsy, ale zůstává kompaktní, zabalený do trnů, a kvete i jako mladá solitérní rostlina.

Foto © Zlatko Janeba

Coyote Pass, NV

 
Text a foto: Zlatko Janeba
E-mail: 
desert-flora(at)seznam(dot)cz
 
 

(C)

zpět