Květen a červen 2008 ve sbírce u Pavlíčků


Krásné počasí pro kaktusy nás jarními měsíci provázelo, místy sice trochu horko, ale pro ty, kteří dost zastínili nebo dost větrali, tropická tepla žádná nepříjemná překvapení nepřinesla. Je to stará zahradnická zkušenost – není problém řešit chladno přitopením, je problém řešit nadměrné teplo přichlazením. Zejména při stavbě nových skleníků musíme na dobré větrání pamatovat.
 
Foto (C) Pavel Pavlíček

Echinocereus lindsayi, Baja California

Letos na jaře jsem si splnil svůj už skoro dvacetiletý sen. Třikrát jsem byl na cestě skrz Baja California, 3x jsem úpěnlivě hledal nejkrásnější z rodu Echinocereus E. lindsayi v přírodě. Letos jsem je konečně na vlastní oči uviděl – a je to špička! Takže nejdříve se podívejme na tu nádheru v přírodě, je vidět, že tu „větrání“ funguje bezchybně, ty tvrdé silné trny... rostliny tu byly plné poupat, a tak jsme květy neviděli.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Echinocereus lindsayi

Ale po příjezdu jsem se dočkal i květů, ty jsou stejně krásné, jako rostliny samy, jen je potřeba si na ně asi 7 – 9 let od výsevu počkat.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Echinocereus reichenbachii SB 941, Keer Co. Texas

Další krásný echinocereus, který určitě zkrášlí i bez květů každou sbírku – je to Echinocereus reichenbachii SB 941, roste v okrese Keer v Texasu, u nás vyniká bílým otrněním a plochým růstem.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Echinocereus reichenbachii var. minimus, HK (JR)

I tohle je E. reichenbachii, pěstuju ho už nějakých 30 let a semena u nás před časem distribuoval dr. Jan Říha, jako var. minimus.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Astrophytum niveum Šorma

Tuhle překrásnou rostlinu a skutečnou ozdobu své sbírky jsem dostal od přítele Šormy k šedesátinám. Ani nevím, jestli jsem mu tenkrát dost nahlas poděkoval – tak krásný kousek se v kultuře jen tak neuvidí.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Sulcorebutia patriciae

Něžná rostlinka s něžným jménem – Sulcorebutia patriciae, jakou našel v bolivijských horách neúnavný cestovatel Václav Jakubec. Zlaté jemné vlásky v kombinaci se zářivou barvou květu – no to je něco! Pravokořenná doroste i 6 – 7 cm v průměru, kvůli mrkvovitému kořenu si však žádá hluboký květináč.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Vnučka Šárka

No a aby té něhy nebylo málo – tak na závěr něžná tvářička mé vnučky Šárky, tak jak se kochá vonnými, úžasně kreslenými květy jakéhosi hybridního echinopsisu.

Tak zase za měsíc...

Text a foto: Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

(C)

zpět