MEXIKO 2004 (12)

zpracováno podle deníku Sváti Matějky z Mostu, milovníka echinocereusů, bonsají 
a ještě bůhvíčeho, skvělého cestovatele, společníka a muzikanta.
Den 23. a 24. (poslední)

Den 23. - 8. 4. 2004 - Jueves
Ráno jsme zjistili, někteří pilní badatelé už s úsvitem, že místo, kde jsme kempovali je plné koček, tj. Ariocarpus kotchoubeyanus elephantidens, kvetou tu i Thelocactus leucacanthus.

Thelocactus leucacanthus

V 9.30 jsme vyrazili za posledním dobrodružstvím. Pressa de Zimapan, projíždíme skalami a tunely kolem obrovské přehradní nádrže, zásobárny vody pro Mexiko City. Nejdelší tunel měří 1 600 metrů. Nabíráme směr Ixmiquilpan. Hledáme v něm nejprve ubytování. Na předměstí nás láká za 80 peso hodinový hotel Paradais. Nakonec padla volba na Palacio Rey de Ixmiquilpan v centru města, v rohu prostorného obdélníkového náměstí. Cena 640 za sedm unavených dobrodruhů, to je OK.

Skupinové foto u přehrady Zimapán

Po ubytování a po obědě vyjíždíme za posledními kaktusy směr Tolantongo. V plánu je potvrzení lokality Echinocereus pulchellus. Za El Cubo, všude samá pole s agave, na rovince stavíme u prvního elekrického sloupu. Hledáme v úzkém travnatém pruhu mezi silnicí a agávovým polem... L: 20 37 033 / 99 02 369, nadm. výška 2116 m. Vidíme a jásáme. Na této nepatrné, asi 50 metrů dlouhé a čtyři metry široké zatravněné ploše září červené květy pulchellů.

Echinocereus pulchellus var. Tolantongo

Těla rostlin nebyla téměř vidět a kdyby kaktusy nekvetly, těžko bychom je hledali. Některé mají plody, ale semena jsou ještě nezralá. Lezeme po čtyřech a fotíme miniatury jak pominutí. S nimi nacházíme stejně zavrtané Mammillaria semperviva.

Echinocereus pulchellus var. Tolantongo

Pokračujeme dál na starobylý Cardonal. Kopec na lokalitě je porostlý fosuláčema. L: 20 36 320  / 99 06 078, nadm. výška 2028 m. Nalezli jsme i semena Echinoffosulocactus spec. Sauz 1. s bílým květem s proužky a také Ferocactus latispinus. Svah kopce byl bohužel „kultivován“ místními pěstiteli, kteří se specializovali na výrobu pulque - nápoje z agáve, něco jako český burčák - které se prodávalo u silnice na každých pár metrech. Proto vyšší kaktusy (hlavně nádherně vytrněné velké ferokaktusy) byly nemilosrdně vykopány a vyhozeny na hromady vedle cesty.

Překážející Fercactus latispinus

Na takto zdevastovaném svahu rostly už pouze zmíněné fosulokaktusy a koryfanty. Pavel se zajímal i o živočišné zastoupení na této lokalitě a podařilo se mu vyrušit z klidu pěkného rezavého štíra.

Nespokojený štírek

Protože byl štír velmi podrážděn, byl skvělým terčem objektivů našich fotoaparátů. Lokalita měla ještě jednu nepříjemnost: je hustě pokrytá porostem jakési Microopuntia. Tato rostlina propíchne i silnou koženou podrážku, nalepí se na boty zespod i kolem obvodu podrážky a může způsobit nepříjemné zranění. Opouštíme lokalitu se smíšenými pocity ze stovek zničených rostlin z nichž každá by v naší obchodní síti stála kolem tisícovky. Na cestě zpět odbočíme ještě směr Sauz po asfaltce a po cca třech kilometrech za bílým pahorkem se dáváme praškou vpravo. Opět vidíme fosuláče s květy bílými i růžovými, proto je označujeme Echinoffosulocactus spec. Sauz 2. L: 20 36 320 / 99 06 078, nadm. výška 2028 m.

Večeře v Ixmiquilpan - neukecali ji (1)

Večer pak na hotelu ve znamení balení. Poseděli jsme v hotelové kavárně, kde se trochu bilancovalo. Před večeří jsme ale navštívili zdejší tržnici. Nejpilnějším nákupčím byl Libor, který pilně nakupoval semena paprik. Setkali jsme se též se sympatickou prodavačkou kuřat, která vládla anglickým a francouzským jazykem.

Večeře v Ixmiquilpan - neukecali ji (2)

Večeře v hotelu byla mizerná. Obsluha byla oděná do teplákových souprav a kvalita jídla tomu také odpovídala. Největším problémem pro ně však bylo spočítat útratu každému zvlášť.

Večeře v Ixmiquilpan - šofér Vlastík bilancuje počet vyprázdněných plechovek

Den 24. (poslední) - 9. 4. 2004 Viernes
Ráno balení, návštěva chrámu na náměstí a pak v 10.00 vyrážíme směr Mexiko De Fe (Distrito Federal). V protisměru dálnice jsme byly svědky permanentní zácpy, protože o víkendu samozřejmě vrcholil Santa Semana, velikonoční sváteční týden. Ten pro Mexičany neznamená ozdobení vajíčka a hodování. Znamená nasednout s rodinou do auta či jiného dopravního prostředku, opustit město a jet k moři.

V Mexico City Pavel fotografuje hlavně lidičky...


Mexiko nám nabízí své poklady, jako by vědělo, že ho zakrátko opustíme: naskýtá se nám úžasný pohled na zasněžený vrchol Popokatepetlu (Kouřícího muže) a jeho souseda Ixtaxihuatl (Ležící ženu). Tento pohled bývá většině návštěvníků Mexika odepřen, protože hory jsou permanentně zahaleny oblačností. Hlavní město bylo téměř vylidněné, hlavní avenue jsme projížděli bez problémů až k tržnici Balderas a centru Zocalo. Tržice, kterou jsme navštívili, byla také prapustá, bohužel nabízený sortiment se víceméně opakoval a jeho umělecká hodnota byla leckdy problematická. Ale pár pěkných věcí pro své drahé jsme vybrali a měli z toho dobrý pocit.

Flašinetář seňor Pedro


Na Zocalu jsme byli vtaženi do rytmu indiánských tanců, které tam právě slavnostně opeření původní obyvatelé Mexika provozovali. Majestátná katedrála hlavního města tomu dodávala nezapomenutelnou atmosféru. Potom lehká večeře z rybího masa a odjezd na letiště. Loučení s pilotem Vlastíkem: Díky, že ses nikdy nenechal vyhecovat ani námi, ani mexickými policajty, ani úrovní cest. Díky, žes nás dovezl tam, kam jsme chtěli a bezpečně. Díky za to, žes byl jedním z nás.

Strážce parkoviště u tržnice Art – Balderas


A teď už jen uniknout nástrahám všech kontrol a přečkat dlouhá čekání na letadla. Během letu se snad každému z nás odvíjel v mysli film našeho společného mexického putování. Myslím, že každý z nás dospěl ke stejnému závěru: Stálo to za to! Díky!

Je hrdá na to, že je Mexičanka


 Konec seriálu

část 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7  | 8 | 9  | 10  | 11


Svatopluk Matějka
 

(C)

zpět