Únor 2008 ve sbírce u Pavlíčků


Také únor je ve své polovině zatím teplotně velmi příjemný, kaktusům, které jsou umístěny v netopené garáži musím spíš větrat, aby se některé citlivější druhy příliš brzy neprobouzely.

Ve skleníku se ale při slunečných dnech vzduch ohřívá už téměř ke 30 °C, a rostlinky už začínají reagovat. Třeba takový památečný Turbinicarpus schmiedickeanus, který ve své sbírce opatruji už déle, než 20 let, rozkvetl několika narůžovělými květy. Roste na trvalé dobré podnoži Trichocereus pasacana, na té neroste nijak zvlášť bujně, i když nutno dodat, že tak velký a trsnatý by v přírodě nenarostl. T. schmiedickeanus patří ke šlechtě mezi ostatními druhy rodu, už pro své nádherné, jakoby korkovité trny, jež vystupují z bílé areolové vaty. Ta ovšem mizí, pokud jsou rostliny pěstovány ve volné kultuře, když jsou vystaveny dešti, který tuto ozdobu smývá.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Turbinicarpus schmiedickeanus

Únor a březen je také dobrou dobou pro výsev kaktusových semen. Světla přibývá a klíčenci se už tolik nevytahují. Semínka musí být před výsevem ošetřena, ta s lepkavějším oplodím je nutno omýt ve světlém roztoku hypermanganu – zabalena v kousku plátna a jemně v roztoku promnuta tak, aby vše, co by mohlo sloužit za potravu plísním, plátýnkem ve slizovité vodě prošlo pryč. Semena z Chrudimského kaktusáře už touto lázní prošla, balena jsou už semínka čistá.
Letos jsem před výsevem všechna semena podrobil další kůře, asi na 10 hodin jsem do sáčků se semeny kápnul 3% peroxid vodíku a nato ještě asi na půl dne kápnul do sáčků roztok stimulátoru Atonic, na ručníku jsem nechal sáčky vyschnout, protřepal jsem pak semena v Orthocidu a vysel na převařený substrát. Nedělal jsem kontrolní výsevy, ale popravdě řečeno – s výsledkem jsem velmi spokojený.

Nyní ještě velký pozor na teplotu ve skleníku – uzavřený prostor v uzavřených plastových miskách se snadno a rychle přehřeje, semenáčky zbělají a umřou. Osvědčilo se mi umístit misky v plechové míse a misky pak nechat plavat ve vodě. Ta se nikdy tak mnoho nepřehřeje a teplotu uvnitř misky aspoň trochu srazí. Ventilátor ve skleníku by měl být ovšem na prostor s výsevy při slunných dnech namířen stabilně, pokud jsou výsevy za oknem, chráníme je před přesluněním alespoň hedvábným papírem ...
A když už mluvím o výsevech – omlouvám se všem, kteří si objednali semínka, za průtahy ve vyřízení objednávky. Objednávek je v letošním roce tolik, že nestíháme ani když zaměstnáváme brigádníky.
 
A ještě něco – co kdybyste vy – čtenáři těchto novin – napsali něco o svých zkušenostech s vyséváním? Určitě by to ty ostatní zajímalo!  

Mějte se hezky!

Text a foto: Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

(C)

zpět