Obrázky z Oder


Ono se řekne obyčejný starček (Senecio rowleyanus). Koupil jsem jej předloni na olomoucké Floře, protože byl za babku a já neodolal. Vzhledem k tomu, že se zaléváním jsem na štíru, tak musí vydržet stejně jako kaktusy a od října je bez vody.

Foto č. 1: Senecio rowleyanus

V lednu toho moc ve skleníku nekvete a najednou se objevil v úzkém úboru bílý kvítek. Teprve při pohledu zblízka vynikne jeho zajímavý tvar.

Foto č. 2: Senecio rowleyanus - květ

Další květ se objevil v únoru, asi bude chtít rostlina přece jen troch lepší péči, aby jich bylo do budoucna více. Detailní záběry se sice moc nepovedly, ale pro běžnou představu to snad stačí.

Foto č. 3: Senecio rowleyanus - detail květu

Předjarní období se nachází již ve znamení přesazování, několik misek odrostlejších semenáčků si o to říká již pár let. Vytahuji ze starého substrátu semenáčky myrtiláků (Myrtilocactus geometrizans) a zaujaly mne silně zdužnatělé kořeny.

Foto č. 4: Semenáče Myrtilocactus geometrizans

Někde v podvědomí se mi v tom okamžiku vybavilo, že jsem někde v literatuře zachytil informaci, že semenáče myrtilokaktusů vytvářeji hlízovité kořeny, takže takto to tedy vypadá ve skutečnosti.


Těsně před odesláním tohoto příspěvku jsem obdržel e-mail, který připojuji a děkuji autoru za doplnění:

Dobrý den, četl jsem váš článek na WEBu icact a mám pár poznámek na upřesnění:
1. Conophytum conradii je nepoužívaným synonymem pro Conophytum bilobum. Snímek vašeho konofyta je jednoznačně konofytum s nočním květem (subgenus Conophytum) a to s vysokou pravděpodobností patřící k Conophytum uviforme subsp. uviforme.
2. Škoda, že jste na WEB nedal fotografie i ružic netřesků, možná by je někdo určil. Na internetu je poměrně dost informací i o netřecích, zkuste třeba juknout na www.sempervivum.wz.cz nebo www.skalniruze.cz.
Jinak se omlouvám za mejl, ale co mě fakt nadzvedá, když u kvalitních fotek vidím samé sp. sp. sp.
X. X.


Jsem rád za doplněk ke konofytu, příliš se jim nevěnuji, takže jsem rád za upřesňující informace. K netřeskům – tehdy jsem si fotil pouze květy. Plně souhlasím s připomínkou k jejich určení, jež jsem z časových důvodů nedotáhnul. Také mne to sp. vždycky vytáčí, slibuji, že se polepším a ještě se k nim brzy vrátím konkrétněji.


Spousta kaktusů již vytlačuje poupata, takže příští měsíc 
snad nafotím již více květů.Petr Šustek, Odry
E-mail: petr.sustek@seznam.cz 
 

(C)

zpět