Leden 2008 ve sbírce u Pavlíčků


Leden studí už svým jménem, ale ve skutečnosti to není moc zlé. Teploty nad nulou, většinou i v noci, za těchto okolností by v netopeném skleníku bez problémů přežívala většina kaktusů – pro ty vysokohorské by to bylo dokonce přínosem. Přes den už sem tam vysvitne i sluníčko, které skleník rychle prohřeje a vybízí tak první kytičky k otevření poupátek.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Ancistrocactus megarhizus

Ancistrocactus megarhizus je jedním z těch, co s kvetením spěchají, ale pak kvetou v roce ještě několikrát. Někteří autoři tento rod neuznávají a jeho druhy přesunuly do rodu Sclerocactus. Mě (a mnoha dalším) se to nelíbí, a tak ctím zažité rodové jméno Ancistrocactus. Stačí, že pod tento rod už byl zařazen rod Glandulicactus, no, to jsme ještě spolkli… Ancistrokaktusy nepatří mezi ty nejjednodušší. Reagují na pěstitelské chyby, zejména na dlouhé přemokření v chladném počasí. Vyžadují teplo a mnoho světla. A tak je vidíme častěji jako roubované. I tento má pod sebou Trichocereus pasacana.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Turbinicarpus valdezianus

Mezi nejrannější květy patří ty, které vyrašily na Turbinicarpus (dříve Pelecyphora) valdezianus. Tuhle rostlinku jsem našel na kopcích u La Escondida v Nuevo León, dostala studijní číslo PP 217. Je to miniaturka, vyžadující mnoho sluníčka a průvan, pak zůstává hezky přičaplá. Naroubovaná roste rychle, hodně kvete, ale brzy naroste do nepřiměřeně velkých rozměrů. Trochu ji v růstu přibrzdí snad jen Trichocereus pasacana, což je moje nejoblíbenější podložka.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Mammillaria nivosa

A ještě se podívejme na jednu rostlinku, která vypadá pěkně i když nekvete. Je to Mammillaria, podle té bohaté vlny v axilách se jmenuje nivosa neboli zasněžená. A když jí ve vatě zasvítí krvavé krůpěje plodů, pak nemá chybu. 

Tak zase za měsíc 


PS. – znovu chci vyzvat každého, kdo má zájem prezentovat svou sbírku na těchto stránkách, aby tak bez váhání učinil – pro snazší orientaci je tu návod, viz http://www.cact.cz/noviny/2004/12/sbirky.htm. A pokud zrovna nejsi psavec – neboj se, pro publikování na webu tvé informace upravím do čitelné formy.

Text a foto: Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

(C)

zpět