Prosinec 2007 ve sbírce u Pavlíčků


Ve sbírce se v prosinci neděje na první pohled vůbec nic. Kytičky podřimují, ty s jarním kvetením pracují na výrobě poupátek, ta se ale objeví tak za měsíc, za dva. Dokvétají nějaké mamilárky (hernandezii, sancher-mejoradai...), které jsem však fotil už loni i předloni.

Kaktusáři však obyčejně mají napilno, zejména mezi svátky. Je trochu víc času, a tak se vysévá, při tom se studuje a hledají se rady, jak se dopídit co nejlepšího výsledku. Pořád je něco nového, tu nový stimulátor, tu nový prostředek na moření semen..., no a do týdne se už většinou radujeme z drobných kuliček těch rychleji rostoucích – např. astrofyt. Když jsem s foťákem bloumal po skleníku, nevěděl jsem, jestli se najde nějaký objekt na focení, a fakt jsem nenašel. A tak tuto rubriku využiji k jakési novoroční promluvě k Našim čtenářům.

V první řadě musím samozřejmě popřát všem čtenářům krásný a úspěšný nový rok. A také hodně a hodně pěstitelských úspěchů, protože ty v našem konání potřebujeme nejvíce pro to, aby naše kytičky neskomíraly, ale naopak prosperovaly a dělaly radost nejen nám. Abychom se jimi mohli chlubit před rodinou i návštěvníky. A nezapomeňte sem tam nějakým tím semenáčkem či odnožkou podarovat třeba přátele na pracovišti nebo děti v sousedství, i tím přispějete k tomu, abychom si zachovali světové prvenství v počtu kaktusářů na metr čtvercový. A kdo to neví, tak ať tomu věří, neboť je to obdivuhodná skutečnost – nikde na světě nemá naše záliba tolik příznivců, jako je tomu u nás, v Čechách.

Dovolím si vyzvat naše čtenáře i k tomu, aby zahodili ostych a pochlubili se krásnou rostlinou, krásným květem ve své sbírce. Dnes má skoro každý nějaký ten digitálek – skoro každý si své rostlinky fotografuje – rozdělte se s ostatními o svůj zážitek. Textový doprovod není nutný, stačí napsat jméno a trochu o tom jak či kde se ta focená kytička pěstuje…, prostě řádek či dva. A pokud by kdokoliv z Vás hledal rady, jak hezkou fotku rostliny udělat, ať si počká na Speciál, který vyjde spolu s prvním číslem našeho časopisu Kaktusy. Ten se bude věnovat plně jen fotografování kaktusů. A pro ty, kteří časopis ještě neodebírají, mohou si ho objednat u některého z blízkých spolků (http://www.cs-kaktusy.cz), nebo přímo u pražských kaktusářů na adrese betak@mbox.vol.cz

Nějak nám vyschnula rubrika „Vtip měsíce“. Kreslíř by se našel, ale o náměty je nouze. Máte-li námět – napište mejlíka.

Rubrika „Z našich sbírek“ – tu se nám daří (díky příteli Holejšovskému) plnit docela dobře. Přesto bych však chtěl poprosit vlastníky sbírek, aby nám poslali pár obrázků a představili svou sbírku – a tím i pozvali další přátele kaktusáře do svých skleníků. Je to myslím docela jednoduché, a vzorů náplně textů je v historii našich novin jistě dostatek.
 
Foto (C) Pavel Pavlíček

Stenocactus spec.

A co říci závěrem? Přístupy do našich novin hovoří o jejich oblíbenosti. Denní průměr 250 kliknutí je myslím více než přesvědčivým důkazem. I tento údaj je určitou zpětnou vazbou, nicméně v redakci určitě přivítáme jakoukoliv faktickou reakci čtenářů. Ať už kladnou či zápornou. I náměty pro budoucno. O novinách říkáme, že jsou to NAŠE noviny. A myslíme tím NAŠE – tedy noviny nás, všech kaktusářů.
V době, kdy tyto noviny čtete, je už na počítadle čtvrt milionu přístupů. I za to Vám musím jménem všech, kteří se na tvorbě novin podílejí (vč. nesmírně obětavé práce našeho webmastera ing. Zdeňka Podešvy), opravdu ze srdce poděkovat.

Váš Pavel Pavlíček

P. S. A aby tento příspěvek nebyl až tak úplně bez obrázku, tak vybírám ze svého archívu obrázek skvostného stenokaktusu, jehož jméno byste mi možná někdo z vás mohl poradit?
Text a foto: Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

(C)

zpět