Horká novinka
nejen pro pěstitele sukulentůV době vydání tohoto (listopadového) čísla internetových novin se objevuje na knižním trhu kniha autorů Bohumila Bradny a Jan Gratiase Pěstujeme pelargonie.

Vydává ji Nakladatelství Brázda, s. r. o., Praha, kniha má 270 stran,  44 perokreseb a 140 barevných fotografií v příloze. Titul vychází v populární edici „Pěstujeme“, takže i obálka a celková grafická úprava je ve stylu celé ediční řady.

Hlavní kapitoly knihy jsou: Přírodní podmínky a zařazení druhů do sekcí – Pěstování přírodních druhů – Rozmnožování přírodních druhů – Péče o dospělé rostliny – Použití přírodních druhů – Šlechtění – Zahradní pelargonie – Pěstování zahradních pelargonií – Choroby a škůdci – Přírodní druhy pelargonií – Přírodní hybridy – Činnost SZO ČZS Pelargonie a Seznam druhů včetně synonym.

Kniha je původní českou monografií rodu Pelargonium, která je určena nejen zahradníkům, ale i všem amatérským pěstitelům. Shrnuje dosud známé poznatky o pěstování a šlechtění pelargonií a obsahuje botanicko pěstitelské charakteristiky 245 přírodních druhů, z nichž mnohé byly výchozím materiálem pro vyšlechtění komerčně pěstovaných kultivarů. Součástí jsou též kapitoly věnované třídění a zásadám pěstování významných skupin hybridů pelargonií, které čtenářům pomohou orientovat se v současném i budoucím sortimentu zahradnických firem.

Spoluautora Mgr. Jana Gratiase (*1949) nemusíme čtenářům I. N. Cact představovat, pan Bohumil Bradna (*1925) je zase známý jako úspěšný šlechtitel pelargonií a jeden z našich největších znalců jejich přírodních druhů.

Mýlí se ten, kdo si nyní říká, že upoutávka na tuto knihu do periodika o sukulentních rostlinách nepatří. Pokud si knihu koupíte, už při prvním prolistování s úžasem zjistíte, kolik druhů (zejména ze známé sekce Hoarea) je sukulentních a dokonce kaudiciformních. Doporučená MOC je 250 Kč.

 

 

(C)

zpět