Kaktusářský podzim 2007 
v Opavě I.


Letošní první podzimní zastavení bude docela skromné. Na můj vkus nepřiliž hezké září se alespoň v několika posledních dnech (příspěvek píšu 22. září ) snaží vylepšit, a tak po delší době jsem včera ve skleníku zahlédl něco, co alespoň trochu stojí za focení.

Hildewintera aureispina


Hildewintera aureispina byla poprvé nalezena v roce 1958. Původní označení Winteria aureispina bylo v roce 1966 změněno F. Ritterem na Hildewintera aureispina, a to podle jména Hilde Winterové, sestry F. Rittera. Domovinou tohoto hezkého a v „kaktusové říši“, vzhledem tak trochu odlišného druhu, je bolivijská provincie Florida, kde se vyskytuje na kolmých stěnách a převisech u Agua Clara na cestě z Mataral do Mairana. Hustě otrněné stonky (nejdelší středové trny jsou dlouhé přes 15 mm) mohou dorůstat délky až 150 cm, přičemž šířka nepřesahuje 2,5 cm.

Hildewintera aureispina – detail, v dolních partiích stonků se barva stonku
mění v hnědošedou


Rostliny poměrně brzy začínají u báze odnožovat, takže po několika letech tvoří velmi efektní trsy. Hezké zlatožluté otrnění (aureispina = zlatotrná) se – stárnutím rostlin –  v dolních partiích stonků mění v hnědošedavé. Květy se objevují až u starších rostlin, a to na nejmladších partiích stonků. Svojí oranžovou barvou kontrastují se zlatnými trny. Rostlina na snímku vykvetla letos poprvé, přičemž se květ objevil na třetím stonku délky 25 cm. Na dvou nejstarších stoncích se květy zatím neobjevily.

Příspěvek je u konce. Přeji Vám i Vašim kytičkám co nejdéle hezký podzim,
a u prosincového čísla  Internetových novin zase nashledanou.


Martin Chalupski

 

(C)

zpět