Tři hezké zastávky v prudkém stoupání za El Chiflón


Thelocactus rinconensis

… tento známý telák, který většina z nás dlouho považovala za jasný „nidulans“ je ve skutečnosti příslušníkem skupiny okolo pravého Thelocactus rinconensis.  Musím přiznat, že i já jsem žil v omylu z něhož mě tentokrát vyvedl přítel Grzegorz Matuzsewski.  Takové věci se jednomu nelehko přiznávají a nebýt toho, že mám čím oplácet, nechlubil bych se svým omylem takto veřejně.  Dnes jde o jeho nejzápadnější výskyt. Jen nedaleko odtud roste jak skutečný T. rinconensis „nidulans“, tak i nedávno popsaný T. rinconensis subsp. palomaensis. Není bez zajímavosti, že podobným způsobem se v krajině střídají tyto dvě odlišné skupiny rinconensisů. Je docela dobře možné, že okruh pravého T. rinconensis je majoritně vázaný na červeně zbarvenou horninu (nejspíše pískovcová břidlice), zatímco okruh T. rinconensis „nidulans“ si vybírá vápence. Třídit detailněji T. rinconensis je možné a správné, jen to ještě asi chvíli potrvá.

Gymnocactus beguinii subsp. senilis

… dohady o opodstatněnosti Gymnocactus (Rapicactus) beguinii subsp. senilis, nerad to říkám, pramení často z neznalosti. Doporučuji každému návštěvu této rostliny v přírodě i pěstování rostlin ze semen v kultuře. Mne tento dlouhotrný krasavec uchvátil již před léty. Velmi rád jsem se proto s Tomem a Vojtou vypravil za nimi i letos. Měli jsme to štěstí, že kvetli a byli ve výtečné kondici. To se to potom fotí.

Epithelantha bokei

Charakteristické skořicové zabarvení jemných trníků místní formy Epithelantha bokei poznáte i v kultuře na semenáčcích. Tento znak možná nestačí (pokud k němu nepřidáme některé další ) na to abychom ji hned dnes prohlásili za varietu či dokonce subspecii. To ovšem neznamená, že lze takto geneticky zakotvenou odchylku brát na lehkou váhu. Holt, čeká nás v epiškách ještě spousta práce. Lokalita El Chiflón je velmi specifická stejně jako místní formy druhů. Jeďte se tam podívat a zkuste přitom nespěchat a projít si všechny kouty. Kousek odtud je i bohaté a známé naleziště koster dinosaurů.


 
Text a foto: Jaroslav Šnicer
E-mail: cult.tricka@seznam.cz
 
 

(C)

zpět