Botanická zahrada Teplice


Botanická zahrada v Teplicích patří mezi „mladé“ botanické zahrady. Její výstavba byla dokončena teprve v roce 2006. Nachází se ve velmi klidné a krásné teplické čtvrti Šanov, v sousedství Písečného vrchu a Janáčkových sadů. Její plocha činí přes 2 hektary, z toho výstavní skleníky 2.400 m2 , s osázenou plochou 2.100 m2. Zásobní skleník  (který ovšem není pro veřejnost přístupný) má 1.750 m2.

Venkovní část je velice krásná, až romantická, jsou zde lavičky, chodníky vytvořené ze starého dláždění z Teplic, jezírko a nevídané cizokrajné stromy, keře i další rostliny. Mě však samozřejmě nejvíce zajímal nový výstavní skleník. Ten začíná velkou vstupní halou stylizovanou do podoby nádvoří pagody z jihovýchodní Asie,  popravdě řečeno, jsem však důvod této stylizace nepochopil. Nicméně je to příjemné a prostorné místo.

Skleník, včetně vstupní haly, je jedna budova, rozdělená do tří skleníkových částí. První je, tzv. xerický skleník, obsahující rostliny Střední a Jižní Ameriky,  jižní Afriky a Madagaskaru. Tedy to, co nás nejvíce zajímá. Na svých webových stránkách uvádí botanická zahrada, že jinde stojí expozice na sbírkách kaktusů, zde však se pokusili o výtvarnou zkratku přírodní reality, tj. zahrnující též keře, stromy a cibuloviny. 

V reálu to znamená, že skleník, který má navýšený materiál ke stěnám a svažující se do středu, má vedle sebe zasazeny kaktusy, nekaktusové sukulenty i ostatní rostliny. Viděl jsem zde kaktusy známých rodů, např. mamilárie, echinocereusy, ferokaktusy atd., ale i nekaktusové sukuklenty, stromy a keře, vždy umístěné podle svého geografického původu, např. Mexiko, Jižní Amerika atd. 

Je zřejmé, že rostliny zde nejsou příliš dlouho, některé sukulenty, mají možnost tady vyrůst, jiné jsou již dost velké. Nad čím jsem se pozastavil – připadalo mi, že kaktusy, zde mají hodně vláhy, což těsně vedle rostoucím  keřům či nekaktusovým sukulentům asi  nevadí. Obecně, protože skleníky jsou propojeny, a vedle xerického se nachází tropický skleník,  kde je obrovská vzdušná vlhkost,  je dost velká vzdušná vlhkost i ve xerickém skleníku. Upřímně řečeno, jsem zvědav, jak zde budou kaktusy prosperovat a chystám se tak za tři roky přijet opět podívat.

Rostlin je v xerickém skleníku celkem dost, hlavně milovníci nekaktusových sukulentů zde možná objeví leccos zajímavého, co já neumím tak dobře posoudit. V této části je umístěno i tzv. mexické pueblo. Celý skleník je nový, krásný, prostorný a určitě nemám v úmyslu jej hanět, ale smysl umístění této „stavby“ mi připadá pochybený. A kdyby snad i jako stylizace nějaký význam měla, tak bych litoval prostoru, který by se dal využít pro rostliny. Ale možná se mýlím, je to jen můj subjektivní pocit (ale také celé mé rodinné výpravy) a někdo jiný může mít gusto opačné.

Další dvě části, tj. tropický a subtropický skleník, jsou plné rostlin z těchto oblastí. Tropický obsahuje vodopád, v subtropickém je též expozice vzniku hnědého uhlí. Pro mě jako laika ohledně těchto rostlin to byla příjemná podívaná na neznámé kytky, keře a stromy v krásném novém rozměrném  a příjemném prostředí.

Obecně mohu návštěvu této botanické zahrady určitě doporučit, protože moje výše uvedené kritické noticky jsou opravdu nepatrné v poměru k celkovému krásnému dojmu, klidu, pohodě, velké rozloze. Návštěva bude zřejmě vhodná i pro větší zájezdy a asi ideální i jako rodinný výlet; děti se zde pobaví se želvami a přímo v areálu se jistě občerství zmrzlinou či jinou dobrotou.

Ještě pár organizačních informací, které jsem čerpal z velmi pěkné webové stránky www.botanickazahradateplice.cz:

Otevírací doba:Zima (od 1.října do 30. dubna) od 9 do 17 hod.
Léto od 9 do 18 hod.
Vstupné:  Běžné za osobu 50 Kč
Děti do 14 let, senioři, studenti 25 Kč
Rodinné (2 dospělí a neomezeně dětí) 100 Kč
Fotografování: Je možné bez poplatku
Parkování: Je možné bez problémů přímo u botanické zahrady, není problém, ani pro autobus
Kontakt:Botanická zahrada
ul. Josefa Suka 1388/18
415 01 Teplice
E-mail: BZT.HAAGER@volny.cz 
tel. 417 534 346

Text a foto: Dr. Milan Holeyšovský
E mail: M.holeysovsky@seznam.cz 

 

(C)

zpět