Duben 2007 ve sbírce u Pavlíčků


Duben jsem procestoval v Mexiku, přiletěl jsem zpět tak tak, abych stačil „odemknout skleníky“. Ale o tom je glosa na jiném místě, tak se věnujme pohledům do sbírky. Tahle aprílová doba je už na květy hodně bohatá, pro tentokrát se zastavme alespoň u třech kytiček.

Thelocactus bicolor v. flavidispinus SB 427 
Brewster Co.,Texas


Prvním je Thelocactus bicolor v. flavidispinus SB 427, který sbíral Steven Brack v okrese Brewster, v Texasu. Stejné místo prozradil i nám, a tam jsem také v roce 1990 nasbíral něco semínek. Tehdy, na té pár desítek km dlouhé cestě z městečka Marathon do Národního parku Big Bend to bylo snadné. Na odpočívadle u cesty byly jakési ocelové „štafle“ po kterých se dalo přelézt přes dost vysoký plot (asi místo WC). Na stráni hned za plotem pak rostly stovky těchto krásných rostlin, ale i další krasavci, například Echinocereus chloranthus v. neocapilus s krásně bíle chlupatými semenáčky, Coryphantha hesteri, Ariocarpus fissuratus, droboučká Mammilaria lasiacantha a další. Dnes už je této podívané konec, žebřík byl odstraněn a přes plot se nikdo nedostane.

Echinomastus durangensis SB 46, Conejo, Durango


Echinomastus durangensis SB 46, ten asi sbíral Steven už při své první cestě do Mexika. Když jsem s ním v roce 1990 cestoval, říkal, že už je to jeho 45. cesta po Mexiku. Tato kytička roste v Durangu u osady Conejo, poblíž roste i slavná Mammillaria theresae.

Echinocereus inermis x baileyi


Poslední rostlinkou je krásný hybrid mezi Echinocereus inermis a E. baylei. Semínka jsem svého času dostal od Josefa Buška, a když kaktusy rozkvetly, velmi jsem byl překvapen jejich zvláštností. Nijak se nepodobají ani klasickým triglochidiátům, ani reichenbachii, tedy skupinám, které byly ke křížení použity.
A to mne přimělo, abych se na historii optal samotného tvůrce hybridy. A Josef mi napsal: 

V roce 2000, když mi vykvetl E. inermis z oblasti Moabu, Utah, USA, jsem chtěl získat rostliny s větším květem a zároveň zajímavou intensivni barvou, jako mají echinocereusy ze skupiny triglochidiatus. Květy u těchto hybridních rostlin jsou všechny uniformní, intenzívně lososově růžové barvy. Žádná rostlina nemá tu tvrdou červeň rostlin ze skupiny triglochidiatus. Ovšem barva je tak nezvyklá, že svým tónem okamžitě upozorní každého návštěvníka ve skleníku. Mne zajímal i další znak, a to je krátkotrnost. Rostliny z výsevu z roku 2001 začinají tvořit první odnože, a to znamená, že rostliny asi nebudou soliterní, jako je tomu u E. baylei, ale budou tvořit trsy. Rostliny tohoto typu jsou zajímavé i proto, že jsou plně zimovzdorné, proto je může pěstovat každý laik na okně, aniž by potřeboval topení nebo skleník“.

Za měsíc nashledanou – Pavel Pavlíček
Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

(C)

zpět