Březen 2007 ve sbírce u Pavlíčků


Vyprovokováni jarním počasím jsme zahájili stěhování kaktusů na sezónní stanoviště. V polovině března ale zase přišly noční mrazy, a tak se rychle instalovaly provizorní topítka, což se docela prodraží. Sluníčko ale také urychlilo vývoj poupat řady druhů, například turbinikarpusy jsou svým spěchem k sexu pověstné. Pylu ale není moc, však oni si kvetení v sezóně ještě párkrát zopakují.

Lophophora fricii, orginál Habermann


Začínají kvést lofofóry, tyhle mám od Rudy Gryma a bylo u nich napsáno: Lophophora  fricii, orginál Habermann. Na můj vkus by mohly mít aspoň sem tam nějaký ten trn – no řekněte, takové holátko – co je to za kaktus?

Turbinicarpus laui MZ 720


Vyfotil jsem pro vás dva Turbinicarpus laui. Jeden je nálezem Míly Zachara (MZ 720) z lokality u Santo Domingo. Je zajímavé, jak se tato forma liší od dalšího T. laui, který byl viděn necelých 10 km odsud, poblíž Villa Juarez (San Luis Potosí). Tam jsme ho viděli společně s Jardou Šnicerem, na velmi zastíněné lokalitě v hustých opadavých keřích, kde obývaly jen místa, kde vystupovaly z jinak hluboké a úživné půdy malé ploché skalky.

Turbinicarpus laui PP 219


Tento obrázek představuje T. laui PP 219.  T. laui je vlastně přechodovým článkem mezi skupinou Gymnocactus / Turbinicarpus, a je blízce příbuzným k Turbinicarpus (Gymnocactus) knuthianus.

Turbinicarpus pseudomacrochele SB 1049


Turbinicarpus pseudomacrochele SB 1049 sbíral Steven Brack u Bernal, Queretaro, - to jsou také oblíbení a brzykvetoucí kudrnáčci. Mám ale obavy, že oblíbenost drobných mexikánů v poslední době poněkud ustupuje před oblíbeností drobných jihoamerikánů. Zdá se mi, že zejména o mediolobívie je v poslední době zájem. Ty ale nafotím až do příštích novin.

Sclerocactus wrightiae SB 516


Mezi ty ranně kvetoucí patří také sklerokaktusy. Tohle je Sclerocactus wrightiae SB 516, roubovaný na T. pasacana. Sklerokaktusy jsou šlechta mezi severoamerikány, a vypěstovat velké dospělé rostliny tak, aby svým vzhledem co nejvíce připomínaly ty z přírody, to se povede jen málokomu. Je to problém hlavně u starších rostlin,  které se často neúměrně prodlužují. Zabránit tomu jde snad jen volnou kulturou na tom nejslunnějším stanovišti, s průhlednou stříškou bránící účinkům delšího pršení.

Pediocactus knowltonii


Předposlední obrázek je Pediocactus knowltonii – opět mrazuvzdorná kytička, která se dá (naroubovaná na mrazuvzdornou podložku) docela dobře pěstovat i na venkovní skalce.

Mnoho rostlin zimuji v nevytápěné garáži, kde se mi jen s obtížemi (větráním) daří udržet teplotu mezi 10-12 °C. Pro řadu kytek je to ovšem příliš velké teplo, podívejte se, co mi vyvedly některé neoporterie. Stejně tak reagují i Islaya, ale i některé Rebutia. Někteří lidé ale, když přes zimu začne kaktus na vršku světlat, si libují, jak krásně jim ta kytka „raší“ – a ani si neuvědomují, jaké chyby se dopouštějí, a jak deformovaný bude kaktus s příchodem jara.

Následky teplé zimy - neoporterie


Tak se mějte hezky!


Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

(C)

zpět