Kaktusářské jaro 2007 
v Opavě I.


Březnové zastavení ve skleníku pro internetové noviny chci pojmout trochu jinak. Asi se shodneme, že na kaktusech jsou nejefektnější a – znalci i laiky – nejvíce obdivovány květy, nejlépe pak doširoka otevřené. V tomto příspěvku bych rád ukázal, co těm doširoka otevřeným květům předchází. Jinými slovy, na několika fotkách jsem zachytil detaily rašících pupenů. Shodou okolností se jedná výhradně o mamilárie, snad proto, že jsou vzhledem k charakteru zimování u mě s kvetením nejdál.

Mammillaria longiflora

Že je Mammillaria longiflora efektní rostlinou snad není pochyb. Ač se to nezdá, z pupenů se vyvinou květy dlouhé až 50 mm. Znatelně kratšími květy se vyznačuje neméně efektní varieta k M. longiflora, a to Mammillaria longiflora var. stamferi. Květy této variety mají délku pouze 35 mm. Oba druhy se v mém seriálu v Internetových novinách už objevily, a to v květnovém čísle 2004, respektive v květnovém čísle 2005. 

Mammillaria longiflora v. stamferi L 1250, El Salto, Durango

Při pohledu na další dva snímky mě napadá, že by stály za to už jen pro parádní otrnění zobrazených rostlin, tedy i kdyby tyto nekvetly. Mammillaria sanchez-mejoradae patří k rostlinám, které se do sbírek rozšířily teprve v posledních několika letech. 

Mammillaria sanchez-mejoradae

Otrnění tvoří až 40 hřebenovitě rozložených 3 mm dlouhých okrajových trnů, přičemž středové trny zcela chybí. Až 15 mm dlouhé květy mají vnější okvětní lístky bílo - hnědavě zelené ( až do fialových odstínů ), vnitřní pak bílé s výrazným hnědým středovým proužkem. Mammilaria microhelia má středových trnů až 50, délky až 6 mm. Středové trny mohou být dle literatury až 4 ( u mých rostlin až 7 ? ), přičemž dorůstají délky až 11 mm. Květy dorůstají délky až 16 mm, vnější okvětní lístky jsou zelenavé s tmavším středovým proužkem, vnitřní okvětní lístky jsou krémově žluté.

Mammillaria microhelia

Poslední rostlinou, o které jsem už v minulosti psal, a kterou se s Vámi pro tento měsíc rozloučím je Mammillaria schiedeana subsp.  giselae. I ta myslím stojí za to.

Mammillaria schiedeana subsp. giselae ML 677, Bufa El Diente, MexicoA to je pro první jarní měsíc roku 2007 vše. Hezký duben a v květnovém čísle zase nashledanou.


Martin Chalupski

 

(C)

zpět