Říjen 2006 ve sbírce u Pavlíčků

Krásný slunečný říjen 2006 je u konce, přichází listopad. Ranní teploty klesají pod nulu, takže uklízíme kaktusy, které dosud byly ve volné kultuře, jen pod střechou. Ve skleníku dokvétají ariokarpusy, právě končí Ariocarpus scapharostrus. Jako poslední bouřlivě kvetou A. bravoanus, přesto, že byly přes léto (i přes zimu) umístěny na nejteplejším místě ve skleníku, až nahoře těsně pod sklem, a rozhodně si užívaly mnohem více tepla, než ostatní ariáci.

Ariocarpus confusus

Fotím ještě A. retusus ssp. confusus, které jsem si přivezl v roce 1990 ze své první cesty po Mexiku. Sbíral jsem je poblíž La Joya, v Nuevo Leon. Kousek odtud jsou už hranice s Tamaulipas, odkud se průsmyky tlačí Ariocarpus trigonus. Však na tvaru bradavek je znát, že tyhle kytky jsou mnohem blíž k A. trigonus, než k A. retusus. A barva květů – však na obrázku vidíte. Nutno říci, že se jedná o rostliny dost odlišné od „konfususů“, které rostou na opačné straně od Aramberri, kolem kterého se A. confusus vyskytuje. Jsou už 16 let v jednom hrnku, ten letos praskl, na jaře mne čeká přesazení. Opět do velmi hrubého, propustného substrátu, který v naší prodejně nabízíme pod značkou Mexiko (viz http://www.cact.cz/detail1.asp?ID=87).

Neoporteria microsperma KK 8

Už dlouho mne fascinují kaktusy z Chile. Jsou to nesmírně krásné rostliny, které však vyžadují hodně péče, teplé a velmi vzdušné stanoviště, kde volný přístup vzduchu zabrání přílišnému přehřátí tmavých těl a zároveň stimuluje vývin tvrdých a hustých trnů nebo pokrytí epidermis zvláštní voskovitou vrstvou. Všechny rody však pěstovat nemohu, tak jich mám ve sbírce jenom několik. Patří mezi ně i tato neúnavně kvetoucí krasavice, Neoporteria microsperma KK 8, kterou Karel Kníže našel v Chile u La Serena, ve výši 400 m n. m. Můžeme se s ní setkat i pod jménem Neoporteria subgibbosa var. microsperma, ale co na tom záleží, botanici ať se přou, my se budeme těšit.

Copiapoa cuprea

Dalším Chilanem je Copiapoa cuprea. To jsou opět velmi zvláštní, vesměs tvrdomasé, velmi pomalu rostoucí rostliny, pro trpělivé a pečlivé kaktusáře. Volná kultura jim svědčí, pak jsou nádherné a dobře kvetou. Neplést si je s Copiapoa cupreata! Obrázek nebyl pořízen u mne, ale u vynikajícího pěstitele čilských kaktusů – u Bohouše Ročka z Pardubic.

Tak za měsíc nashledanou!


Pavel Pavlíčel
e-mail: pavlicek@chrudim.cz 
 

(C)

zpět