Obrázky z Olomouce (2)


Foto č. 1: Mediolobivia (Rebutia) pauciareolata

Přátelé kaktusáři, navázal bych na svůj první příspěvek, ve kterém jsem se moc k fotkám kvetoucích kaktousků nedostal. A tak abych to napravil, vybírám z jarního kvetení fotku rozkvetlého trsu Mediolobivia violascens, čímž bych chtěl dát za pravdu a poděkovat příteli Urbánkovi (viz. jeho příspěvek Hluboká omluva v kakt. novinách č. 65), díky němuž si tuto kytku přejmenuji na Mediolobivia (Rebutia) pauciareolata.

Foto č. 2: Mediolobivia pygmaea

Když už mediolobivie, tak jeden obrázek blíže neurčené, ale o to hezčí Mediolobivia pygmea, kterou jsem získal darem od jednoho olomouckého kolegy spolu se třemi starými a nádhernými rostlinami Rebutia krainziana a Rebutia marsoneri, apoň patnáct let starými, které kvetou každé jaro jako o závod krásnými velkými květy.

Foto č. 3: Rebutia krainziana 

Foto č. 4: Rebutia marsoneri

Je jen škoda, že tyto kytky je v našich sbírkách stále méně vidět, podobně jako rostliny druhu Chamaecereus, jehož obrázek dnes rovněž přikládám. V závěsném květináči měl letos více jak 100 květů. I obyčejná kytka dovede udělat spoustu radosti.

Foto č. 5: Chamaecereus silvestrii 

A závěrem jeden obrázek kytičky, kterou jsem koupil vloni v Chrudimi na zavírání sezony, kde nějaký potomek zřejmně zesnulého kaktusáře rozprodával jeho kaktusy. O co byl tento kaktousek zuboženěnjší a na pokraji smrti, o to mi udělal letos na jaře radost, když rozkvetl několika superoranžovými květy. Bude to asi nějaká mediolobivie
nebo rebucie a tak bych moc prosil toho, kdo si ji troufá určit, ať mi dá vědět. Budu mocn rád a ta kytka si to určitě zaslouží, je nádherná.

Foto č. 6: Mediolobivia nebo Rebutia? 

Zdraví Pepa Tichý z Olomouce

 

 

(C)

zpět