Září 2006 ve sbírce u Pavlíčků

Září bylo krásné, snad tak pěkné nepamatuju, a že něco pamatuju! Zamykáním sezóny září skončilo, a skončilo i hezké počasí, 4. říjen už je typicky podzimně sychravý. Takže končíme se zaléváním, kytičky teď vyschnou, vyzrávají a připravují se na skoro půlroční půst. Už ani nic moc nekvete, letos i ty ariokarpusy odkvetly tak nějak rychleji. A tak se podívejme na to políčko Ariocarpus agavoides (PP 208) – no, když to takhle rozkvete, tak těžko oko odtrhnout. 

Ariocarpus agavoides spolu s A. kotschoubeyanus v. albiflora

Hned vedle kvetou A. kotschoubeyanus var. albiflora, ty rostou na jedné straně města Tula, nejznámější je místo u křižovatky, kde se otáčejí náklaďáky, a vůbec jim nevadí, že rostou přímo ve vyjetých kolejích. Zato agavoidesky rostou na druhém kraji města, vlastně na smetišti, a jsou decimovány erozním odplavováním terénu, takže nalézt je zde je čím dál tím obtížnější.

Ariocarpus agavoides „var. zachari”

Poměrně nedávno byla nalezena další populace Ariocarpus agavoides, asi 40 km jižně od Tuly. Zpočátku se soudilo, že rostliny se od sebe příliš neliší a že se jedná o populaci identickou s tou typovou na okraji Tuly. To je ale omyl, jak ukázalo pár let pěstování. 

Ariocarpus agavoides „var. zachari”

Obě formy lze totiž od sebe velmi snadno odlišit, rostliny jižní populace mají výraznější a více vyvatované areoly se zřetelnými 2 až 4 trníky, jsou jaksi kompaktnější, s hustějším počtem širších tuberkulí. Tuberkule jsou na povrchu poněkud dovnitř promáčklé (konkávní), zatímco tulské rostliny mají povrch tuberkule v horní polovině častěji plochý až vně vydutý.

Ariocarpus agavoides „var. zachari” - detail květu

Protože mi místo, kde tato forma roste, prozradil můj dobrý přítel a znalec mexické flóry Milan Zachar, pracovně jsem si kytku pojmenoval na Ariocarpus agavoides var. zachari. Třeba si někdy udělám trochu času a uveřejním platný popis.

Pro porovnání - Ariocarpus agavoides - typ

A ještě jedna zajímavost ze sbírky. V roce 2001 jsem při návštěvě poblíž Mnichova od Josefa Buška dostal pár semínek Ariocarpus retusus. Říkal, že bydlí kousek od Las Tablas, v areálu lomu, kde se těží vápenec. Mluvil i o tom, že zatímco v okolí mají retususy spíše bělavé květy, tato populace má květy zbarvené do růžova, a protože navíc mají velmi zajímavě zvrásněné tuberkule, říká se kytkám z této populace var. magnificus (skvostný, vznešený). Mimo jiné – semena pod stejným názvem byla nabízena i v katalogu Gerharda Koehrese (BRD).

Ariocarpus retusus „var. magnificus” - detail

Letos mi tyhle kytičky prvně vykvetly, jejich květy jsou opravdu velké, a zajímavý tvar širokých bradavek je dobře vidět na detailním obrázku.

Ariocarpus retusus „var. magnificus” s květem

V listopadu zase nashledanou!


Pavel Pavlíčel
e-mail: pavlicek@chrudim.cz 
 

(C)

zpět