Jak jsem se účastnil oslav
dvou slovutných kaktusářů 
– R. Gryma a P. Pavlíčka


V polovině srpna slavili svoje dožité šedesátiny kaktusáři, pánové Rudolf Grym a Pavel Pavlíček, společně, v krásném kraji, v městečku Jablonné nad Orlicí. Byla to půvabná a důstojná oslava trvající celý víkend, sjela se sehraná parta starých cestovatelů, kamarádů a vzpomínalo se na nesčetné cesty a dobrodružství při nich zažitá, na staré časy, hrálo a zpívalo se do rána. Oba oslavenci patří k našim, nejen doma, ale i světově nejvíce proslulým kaktusářům. Díky svým nespočetným cestám do Mexika si tam vytvořili zázemí známých domorodců, od pracovníků botanických ústavů až po prosté venkovany. Oběma učarovalo Mexiko již před lety a vracejí se tam pravidelně.

Pavel Pavlček (vlevo) a Rudolf Grym

Rudolf Grym se narodil 1. srpna 1946 a začal s pěstováním kaktusů v roce 1967, hned po vojně, členem ostravského kroužku je od roku 1968. Pěstoval zprvu všechno možné, fraileje, ariáky, turbiňáky, mamilárky atd., ale od prvopočátku jej uchvátily lofofory a hned nato xerofytní křoví – americký rod Bursera. První burseru, jak tvrdí, vysel roku 1977, když dostal 5 semínek od nějakého Říhy, dvě zrnka dal paní Malíkové v Kvetoslavově, tři vysel. Měl ideu, že bude pětovat lofky ve stínu burser. Jednu rostlinu z tohoto prvního výsevu (Bursera fagaroides) má pořád doma, je k nerozeznání od později dovážených importů, je to jistě nejstarší semenáč v ČR. V Mexiku studoval a fotografoval lofofory a bursery při svých početných cestách a je možné říci, že společně s Borisem Vrškovým z Bratislavy patří k největším světovým znalcům rodu Bursera (čel. Burseraceae všeobecně). Rudolf posbíral a soustředil také užasnou literaturu o svých burserách a lofoforách, a také připravuje k vydání monografie o rodech Lophophora a Bursera, těším se na to.

Pavel Pavlíček se narodil 11. srpna 1946 a s kaktusy začal koketovat v roce 1970. Postupně vybudoval soustavu skleníků, zimních zahrad a vysutých pařníků a zaplnil tak zahradu u domu. Naplněny jsou nejrůznějšími druhy a rody kaktusů a sukulentů, najdete zde všechno možné. Pavel patří k neúnavným organizátorům, vybudoval obchodní fi rmu, mnoho let vydává Atlas kaktusů, na internetu vydává kaktusové noviny, pořádá v Chrudimi každoroční pravidelné burzy (Otevírání a Zavírání sezóny), které jsou největším setkáním kaktusářů, a to nejen českých, ale dnes i zahraničních, ale nejen to, zařizuje spoustu dalších aktivit nejrůznějších směrů (např. organizuje sponzorství indiánské školačky v Peru). V roce 1990 poprvé vyrazil za moře, nákaza a nemoc – vidět rostliny v přírodě na vlastní oči – jej neminula a dnes jezdí za kytičkami 1 až 2x ročně – hlavně do Mexika, USA, ale také navštívil Madagaskar a Namibii, když se to všechno sečte, na cestách za kaktusy strávil už téměř 2 roky života. 

Co říci závěrem. Šedesátka je jako druhý skočný příliv, většinou ustávají běžné existenční starosti a člověk má více času na svoji představivost a tvorbu v oblasti koníčků a zálib. Přeji proto oběma mým letitým kamarádům mnoho pohody a štěstí v podobě zdraví a vůbec všechno dobré, co lze v životě očekávat. 


Text Jan Říha
Foto Jan Gratias
 

(C)

zpět